Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Jsi připraven tu vše nechat a odejít?

Když uvidíte, že Jeruzalém obkličují vojska, tu poznáte, že se přiblížila jeho zkáza. Tehdy ti, kdo jsou v Judsku, ať uprchnou do hor, kteří jsou v Jeruzalémě, ať z něho odejdou, a kteří jsou po venkově, ať do něho nevcházejí, poněvadž jsou to dny odplaty, v nichž se má naplnit vše, co je psáno. (Lukáš 21,20–22)
 

Učedníci chtějí vědět, kdy bude zničen Jeruzalém i chrám a kdy podle jejich vnímání nastane konec světa. Ježíš ale tuto otázku nechává stranou a říká jim něco úplně jiného. Nehovoří o tom, kdy to nastane, ale jak mají jednat, než to nastane.

Nemyslím, že by učedníkům bylo v té chvíli jasné, o čem Ježíš mluví. Přesto jeho slova později zaznamenali v evangeliích. Křesťané Ježíšova slova docenili až v době, kdy byl Jeruzalém skutečně obklíčen a Židé v něm umírali hlady. Pak se ale římské vojsko na chvíli stáhlo. Většina Židů oslavovala vítězství. Ti, kdo si pamatovali Ježíšova slova, varovali ostatní, že se vojsko vrátí a město bude zničeno. Dočkali se jen výsměchu. Avšak oni z města odešli a tím si zachránili život.

Ježíšova slova jsou návodem pro všechna pokolení křesťanů. Neříká je proto, aby nás strašil, a už vůbec ne proto, abychom se jimi strašili navzájem. Jeho přáním je, abychom se navzájem povzbuzovali a pomáhali si.

Přesto bychom si Ježíšova slova měli čas od času připomínat. Až uvidíme, že se z jeho prorocké vize něco plní, pomůže nám znalost Bible správně reagovat. Třeba opustit vše, co máme, a odejít jinam. Prošly si tím celé generace křesťanů. Není ale třeba utíkat dříve, než nastane situace, v níž si útěkem můžeme zachránit život. Ježíši, díky.

Z knihy Vlastimila Fürsta Ze stínu smrti na cestu pokoje. Vydalo nakladatelství Advent-Orion.

Počet přečtení: 5
Datum: 4. 11. 2023
Jitřenka
červenec 2024
POÚTSTČTSONE
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
Odebírat emailem