Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Nikotin poškozuje čelní lalok

Závislost na nikotinu je globální epidemií. Tato nebezpečná droga má podobné povzbuzující účinky na nervový systém jako kofein. Kouření má vliv na kvalitu spánku, schopnost uskutečňovat plány a dokonce snižuje šanci zvládnout stres. Schopnost vykonávat složité duševní úkoly je u kuřáků znatelně nižší než u nekuřáků, i když jsou mnozí přesvědčeni o opaku.
Rubrika: Kouření
|

Háček je v tom, že pokud kuřák přestane kouřit, jeho schopnosti se přechodně zhorší. Mnozí krátce po svém rozhodnutí, že nebudou kouřit, se k cigaretě znovu vrátí, protože se mylně domnívají, že jim kouření pomáhalo.

Kromě krátkodobých duševních účinků si kouření vybírá i dlouhodobou daň, a to v podobě zhoršených mozkových funkcí. V porovnání s nekuřáky mají kuřáci výrazně vyšší riziko mozkových příhod, které poškozují mozek. Zprávy o tom, že kouření by mohlo snížit riziko Alzheimerovy nemoci, při podrobnějším zkoumání neobstály.

Zkrátka, nikotin je jednou z hlavních příčin ztráty duševních funkcí a z dlouhodobého hlediska nemá na mozek žádný blahodárný vliv.

Chci upozornit také na účinky nikotinu na ještě nenarozené děti. Nikotin, který těhotná žena vdechuje, poškodí mozek jejího dítěte možná na celý život. Výzkum dětí kuřaček odhaluje mentální deficit, který se dá vysvětlit jedině účinky nikotinu.

Jistá studie porovnávala duševní funkce tříletých dětí, jejichž matky během těhotenství kouřily, s dětmi matek, které na začátku těhotenství kouřit přestaly. Děti žen, které zlozvyk překonaly, měly výrazně lepší výsledky testů.

Ukázka z knihy dr. Neila Nedleyho „Život bez deprese“, kterou lze objednat na adrese www.a-o.cz.

Počet přečtení: 4915
Datum: 9. 3. 2010