Kuřáci mají vyšší riziko bolestí zad | Prameny zdraví

Kuřáci mají vyšší riziko bolestí zad

Poznatky nové studie svědčí o tom, že co je špatné pro srdce, může být špatné i pro záda. Ve studii, která trvala více než polovinu století, zjistili vědci, že kouření, vysoký cholesterol a vysoký krevní tlak zřejmě mohou i jednotlivě zvyšovat riziko problémů ve spodní částí zad.

Kuřáci mají vyšší riziko bolestí zad

Rubrika: Kouření | Typ článku: Studie

Podle vědeckého týmu z Johns Hopkins University v Baltimoru tyto závěry potvrzují teorii, podle které dochází v případě ucpání cév jednotlivce ke snížení zásobení krví v dolní části páteře, což má za následek degeneraci páteřních plotének.

Vědci zkoumali data shromažďovaná od více než 1 300 absolventů lékařské fakulty Hopkinsovy univerzity po dobu až 52 let. Např. kuřáci měli o 25 % vyšší riziko chronických bolestí v dolní části zad než nekuřáci. A jejich riziko degenerativního onemocnění plotének v bederní oblasti bylo o 84 % vyšší. Souvislost mezi nezdravou hladinou cholesterolu a příliš vysokým krevním tlakem a postižením zad byla méně výrazná. Hypertonici měli o 50 % vyšší riziko problémů se zády, lidé s vysokou hladinou cholesterolu o 17 % vyšší riziko bolestí zad.

Počet přečtení: 3 291 Datum: 13. 5. 2006