Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Kouření zvyšuje riziko lupus erythematosus

Systémová lupus erythematosus (SLE) je neléčitelným onemocněním, které se vyznačuje zánětem a poškozením tkání a orgánů celého těla, včetně kloubů, kůže, srdce, ledvin a centrální nervové soustavy. Jedná se o autoimunitní onemocnění, což znamená, že k němu dochází, když imunitní systém omylem napadá vlastní tělesné tkáně.
Rubrika: Kouření
|
Typ článku: Studie

Vědci v nedávné studii na 125 pacientech s SLE a 125 zdravých pacientech podobného věku zjistili, že kuřáci trpěli tímto onemocněním sedmkrát častěji než nekuřáci. Bývalí kuřáci byli k tomuto onemocnění skoro čtyřikrát náchylnější než ti, kteří nikdy nekouřili.

„Není to příliš překvapivé, že kouření souvisí určitým způsobem s funkcí imunitního systému, v cigaretovém kouři je totiž přinejmenším 55 různých chemických látek, které ovlivňují růst buněk a jejich životaschopnost. Je rovněž možné, že negativní účinek kouření se skládá s dalšími faktory, jako je např. infekční onemocnění, a vyvolává autoimunitní proces,“ uvedli autoři studie z University of New Mexico Health Science Center v Albuquergque.

Journal of Rheumatology 2001;28:2449-2453

Počet přečtení: 3702
Datum: 2. 2. 2006