Kouření může zhoršovat lupus | Prameny zdraví

Kouření může zhoršovat lupus

Výsledky nové studie svědčí o tom, že kouření zhoršuje stav při lupus erythematosus, což je autoimunitní onemocnění, které postihuje zejména ženy, a to zvláště Afričanky či Asiatky ve fertilním věku.

Kouření může zhoršovat lupus

Rubrika: Kouření | Typ článku: Studie

Dr. Najeeb O. Gaussy s kolegy z University of New Mexico Science Center v Albuquerqe vyzpovídal 111 pacientů s tímto onemocněním v souvislosti s jejich kuřáckými návyky. Současní kuřáci měli vykazovali skoro o 50 procent horší stav než bývalí kuřáci anebo lidé, kteří nikdy nekouřili – a to i poté, co byly vzaty do úvahy další faktory, které ovlivňují závažnost onemocnění, jako spotřeba alkoholu, etnický původ, úroveň vzdělání a hladina příjmů.

K lupus dochází, když imunitní systém člověka začne omylem napadat své vlastní tkáně. Pro toto onemocnění je charakteristický zánět a poškození různých tkání a orgánů po celém těle. Projevy mohou být různorodé, např. kožní vyrážky či artritida, mohou vést k poškození ledvin, srdce, plic i mozku, a to v různém stupni. Úspěšná léčba není podle lékařů známa.

The Journal of Rheumatology 2003;30:1215-1221

Počet přečtení: 2 990 Datum: 29. 9. 2007