Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Závislá na kávě

„Dlouho jsem se jako většina lidí domnívala, že káva není návyková. Jenže káva obsahuje kofein a ten, stejně jako ostatní povzbuzující látky, nenápadně ovijí svá chapadla okolo našeho těla.
|
Typ článku: Články

Když jsem začala navštěvovat seminář o zdraví, pustila jsem se do boje s kávou. Prvních pět dní bylo nejhorším obdobím mého života. Neustále mě bolela hlava. Bylo mi tak špatně, že jsem nedokázala skoro nic sníst. Cítila jsem takovou únavu, že jsem ani chodit nemohla. Dvakrát jsem si dokonce myslela, že už to déle nevydržím, a chtěla to vzdát. Doktor mi ale řekl, abych v tom ještě chvíli pokračovala. Pátý den abstinenční příznaky zmizely a já se začala cítit velmi dobře.

Nikdy jsem si nemyslela, že by mi kofein mohl takto ublížit. Poté, co bolesti odezněly, jsem opět dostala chuť na kávu. Ani nevíte, jak ráda bych si dala alespoň jeden šálek. V tu chvíli jsem byla vděčná, že jsem toho tolik vytrpěla. Bolestivé abstinenční příznaky se mi nesmazatelně vryly do paměti. Kdykoli teď ucítím vůni kávy, kdykoli na ni dostanu chuť, vzpomínky na můj zápas se objeví v živých barvách a já vím, že se jí ani nedotknu."

Ne u každého jsou abstinenční příznaky takové jako u Betty. Ale téměř všechny v prvních dnech po vysazení kofeinových nápojů trápí bolesti hlavy a jsou malátní. Člověk se může stát závislým i na relativně malém množství kofeinu, pokud jej užívá pravidelně.

Každý den osm z deseti obyvatel západních zemí užívá kofein, nejoblíbenější psychotropní látku na světě - a káva není jeho jediným zdrojem. Kofein se přidává do většiny nápojů typu kola a mnoha dalších nealkoholických nápojů. Šest ze sedmi nejoblíbenějších limonád obsahuje kofein. Rovněž je obsažen v zeleném a černém čaji.

Kofein také obsahují mnohé léky: např. přípravky na tišení bolesti, nosní kapky, léky proti alergiím a některé přípravky na hubnutí - celkem je to více než 1 000 léků na předpis a k volnému prodeji.

V poměru k tělesné hmotnosti jsou největšími konzumenty kofeinu děti ve věku od 1 do 5 let, které jej přijímají v čokoládových výrobcích a limonádách. Jedna plechovka nápoje obsahující kofein je pro malé dítě stejná jako pro dospělého čtyři šálky kávy. Pepsi, 7-Up a Dr. Pepper propůjčily své logo největším výrobcům dětských lahví. Rodiče, jejichž dítě takovou láhev používá, mají čtyřikrát větší sklon mu dát pít sladké limonády než rodiče, jejichž dítě z takové lahve nepije.

Reklama na nápoje s vysokým obsahem kofeinu se zaměřuje na dospívající, kteří hledají legální stimulanty. Užívat chemické látky ke zvýšení dobrého pocitu může ale vést ke zneužívání mnohem nebezpečnějších drog.

Kofein zlepšuje pozornost a zahání únavu - jenže za velmi vysokou cenu! Není to výtah, který jezdí jen nahoru. Kofein může způsobit srdeční arytmii, zvýšit krevní tlak, hladinu cukru v krvi a tvorbu žaludečních kyselin, zapříčinit nespavost, třes, podrážděnost a nervozitu. Také se ukázalo, že kofein může vyvolat astmatické záchvaty, úzkost a paniku a zhoršit premenstruační syndrom.

Přestože je kofein velmi rozšířený, je to jen jedna z řady návykových látek. Dejte přednost svému zdraví a skoncujte se všemi špatnými návyky.

Z knihy dr. Hanse Diehla a dr. Aileen Ludingtonové „Umění žít zdravě". Vydalo nakladatelství Advent-Orion.

Počet přečtení: 4388
Datum: 22. 10. 2012