Oregano chrání před radiací | Prameny zdraví

Oregano chrání před radiací

Dobromysl je bylina tak bohatá na antioxidanty, že se vědci rozhodli vyzkoušet, zda dokáže snížit negativní účinky radiace na DNA buněk.

Oregano chrání před radiací

Rubrika: Bylinky | Typ článku: Články

Pacientům s hyperfunkcí nebo nádorovým onemocněním štítné žlázy se někdy podává radioaktivní jód, který má část žlázy zničit nebo odstranit nádorové buňky zbylé po operaci. Mnoho dní po injekcích izotopu jódu jsou pacienti tak radioaktivní, že nesmí nikoho políbit ani vedle nikoho spát (včetně domácích mazlíčků) a mají zakázáno se přibližovat k dětem nebo těhotným ženám.

Léčba má vysokou účinnost, ale radiace pravděpodobně zvyšuje riziko vzniku dalších nádorových onemocnění. Vědci v laboratorním prostředí zkoušeli schopnost dobromyslu chránit chromozomy krevních buněk člověka při aplikaci radioaktivního jódu. Při nejvyšším dávkování se poškození chromozomů snížilo o 70 %. Vědci experiment uzavřeli s tím, že oregano dokáže buňky výrazně chránit před poškozením radiací.

Další laboratorní testy oregana poukázaly na jeho protinádorové a protizánětlivé účinky. Oregano bylo po bobkovém listu druhé nejúčinnější ve zpomalování růstu buněk rakoviny děložního čípku. Ze 115 různých potravin, u nichž byly laboratorně testovány protizánětlivé účinky, patřilo oregano k pěti nejlepším, spolu s hlívou ústřičnou, cibulí, skořicí a lístky čajovníku.

Majoránka na ženské choroby

Majoránka je blízká příbuzná oregana, a také její laboratorní testy přinášejí slibné výsledky. Zdá se, že dokáže výrazně zpomalit přesun a šíření buněk rakoviny prsu. Žádné testy těchto bylinek však ještě nebyly provedeny na lidech, takže nevíme, jaké budou účinky v klinických zkouškách.

Jediný randomizovaný a kontrolovaný test, o němž vím, je studie účinků majoránkového čaje na syndrom polycystického vaječníku. Tento čaj se prý v tradičním bylinkářství používal k „navrácení hormonální rovnováhy“ a vědci se rozhodli toto ověřit. Ženy trpící syndromem polycystického vaječníku měly po dobu jednoho měsíce každý den nalačno vypít dva šálky majoránkového čaje. Vědci zpozorovali pozitivní vliv na hormonální hladiny a došli k závěru, že „tvrzení tradičních bylinářů a jejich pacientů jsou prokazatelně oprávněná“.

S použitím materiálů ze stránek www.nutritionfacts.org

Počet přečtení: 1 606 Datum: 18. 10. 2018