Mateřídouška | Prameny zdraví

Mateřídouška

Mateřídouška si získá každého svojí silnou vůní a skromným vzhledem. Je to poléhavá bylina. Její plazivá kvetoucí lodyha dosahuje délky až 40 cm. Listy jsou drobné vstřícně vejčité. Květy jsou nachové až bledě růžové. Kvete od června do září. Plody jsou tvrdky.

Mateřídouška

Rubrika: Bylinky | Typ článku: Články

Mateřídouška roste ve střední Evropě, severní Africe a Americe. U nás ji najdete na slunných stráních a podél cest, kde tvoří voňavé koberce. Je nenáročná, ale velmi citlivě reaguje na znečištění prostředí. Je to vytrvalá rostlina. Ve Skotsku je oblíbený mateřídouškový čaj pro posílení . Ve sterém Egyptě se mateřídouška, stejně jako tymián, používala k balzamování.

Mateřídoušková nať se sbírá těsně před rozkvětem nebo v květu. Sušíme ve stínu. Droga obsahuje hlavně silici thymol, dále třísloviny, hořčiny a flavony - apigenin a liteolin. Thymol je silné antiseptikum. Uplatňuje se hlavně při prevenci a léčbě infekčních onemocnění zvláště u dětí, na které působí jemněji něž tymián. Při chřipce a rýmě inhalací uvolňuje hleny, mírní dráždivý kašel.

Flavony apigenin a luteolin jsou shodné s flavony heřmánku pravého, mají silné spazmilytické účinky tzn. tlumí křeče hladkého svalstva,proto se mateřídouška používá při potížích zažívání a trávení. Mateřídouška je účinný prostředek při průjmech a nadýmání.

V Německu je mateřídouška oblíbeným kořením, hlavně k tučným jídlům. Hodí se do omáček a nádivek.
Má velmi silnou schopnost prohřívat, v koupeli se používá při prochladnutí, svalových a revmatických bolestech. Podporuje hojení hnisavých ran. Pozor zvyšuje krevní tlak.

Výrazná vůně mateřídoušky zahání únavu, deprese a bolesti hlavy. Vnáší do duše teplo a slunce. Jak už její název napovídá navozuje pocit lásky a domova.

Mateřídouškový čaj proti kašli a zažívacím poruchám
1-2 lž sušené natě spaříme 1/4 l vařící vody a 10 minut vyluhujeme. Pijeme 3 šálky denně.
éterický olej z mateřídoušky
Patří mezi dražší oleje, kvalitní éterické oleje si můžete zakoupit v naší prodejně kosmetiky.

Inhalace
3 kapky oleje dáme do aromalampy. Je to velmi citlivý způsob aplikace, hlavně pro děti.

Masážní olej
5 kapek éterického oleje z mateřídoušky smícháme s 1 pl rostlinného oleje.

Počet přečtení: 6 022 Datum: 22. 4. 2006