Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

6 nejčastějších chyb, kterými si kazíme náš spánek

V noci se převalujete, někdy se i vzbudíte a ráno se místo odpočinutí cítíte jak přejetí průmyslovou sekačkou? Možná na to jednoduše jdete špatně. Naštěstí není všem dnům konec a vy si můžete dopřát mnohem kvalitnější spánek, když přestanete dělat tyto časté chyby.
Rubrika: Spánek
|
Typ článku: Články

1. Nekvalitní postel

Na trhu najdete různé postele – při výběru by měla hrát roli ale hlavně stabilita jejich rámu a kvalita roštu, zbytek už je na vaší osobní preferenci. Co lze naopak považovat za alfu a omegu zdravého spaní, je správně zvolená matrace. Často se lidé při výběru přizpůsobují partnerovi nebo aktuální nabídce v obchodě, ale to je chyba, která vás může připravit i o několik let pohodlného spánku. Investujte proto do matrace co nejpřesněji vyhovující vašim potřebám.

2. Lůžkoviny

Může to znít jako maličkost, ale čisté a svěží lůžkoviny výrazně ovlivňují kvalitu našeho spaní. Prostěradlo i svrchní povlaky by měly po každé noci mít možnost dostatečně větrat, zapomeňte tedy na úhledné stlaní hned po probuzení. Lůžkoviny dle potřeby často vyměňujte, zamezíte množení různých „breberek“, se kterými určitě nechcete trávit své noci.

3. Málo kyslíku

Tady budeme nekompromisní – těsně před uložením se ke spánku pokoj vždy vyvětrejte! Ať je venku mráz či parné léto, pustit do místnosti čerstvý vzduch je naprostý základ. A pokud je vám zima, pod peřinou se za chvilku zahřejete, ta chvilka nepohodlí za to stojí. Mozek během spánku prochází různými zásadními procesy a jeho dostatečné okysličení je nesmírně důležité.

4. Horko

Pokud si před spaním vzorně vyvětráte a pak „osolíte“ topení, protože se v místnosti ochladilo, děláte strašlivou chybu. V místnosti nesmí být vyloženě zima, o trochu nižší teplota než je váš standard ale zajistí ten správný tepelný komfort při spánku. Pokud se navíc v noci odkopáváte, zvolte raději lehčí druh peřiny, nikdy se nesmíte během spaní potit.

5. Jídlo a pití

Platí pravidlo, že byste neměli konzumovat žádné jídlo alespoň 2 hodiny před uložením ke spánku. Večeře by měla být lehčí a pokud si přece jen potrpíte na honosnější jídla, interval před usnutím ještě prodlužte. Je nutné se naprosto vyvarovat kofeinových a sladkých nápojů alespoň 4 hodiny před spaním, poté pijte jen vodu nebo slabší bylinné čaje.

6. Obrazovky

Telefon, televize, počítačová obrazovka – to vše jsou zabijáci dobrého spánku a pokud si v noci chcete skutečně odpočinout, před spaním se věnujte raději četbě nebo jiným lehčím činnostem. Všechny obrazovky totiž vyzařují modré světlo, které mozek spíše nabuzují a znesnadňují tak bezproblémové usínání.

Je zkrátka spousta věcí, kterými můžete svůj spánek ovlivnit. Pokud se ale vyvarujete těchto nejčastějších chyb, bude se vám spát výrazněji lépe. Dopřejte svému tělu odpočinek, který si zaslouží.

Počet přečtení: 1165
Datum: 3. 1. 2022