Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

5-HTP se doporučuje na zvýšení hladiny serotoninu

Bylinným přípravkem s antidepresivními vlastnostmi je 5-HTP. Připravuje se z africké rostliny zvané Griffonia simplicifolia a v tenkém střevu se přeměňuje na serotonin, čímž zvyšuje jeho hladinu v mozku. Zkoušky 5-HTP byly pozitivní, přesto výsledky nelze chápat absolutně, neboť podmínky pro jejich dosažení nebyly stejné.
Rubrika: Bylinky
|

Mezi pozitivní výsledky testů výtažku 5-HTP patří to, že je stejně účinný jako několik dalších antidepresiv. Vedlejší účinky jsou minimální – nejčastěji k nim patří mírné trávicí potíže. Přípravek však nemohou užívat lidé se žaludečními vředy, nemocemi krevních destiček nebo ledvin. Nelze ho také užívat zároveň s antidepresivy třídy inhibitorů MAO, protože ty také zvyšují hadinu serotoninu, která by tak mohla stoupnout až na úroveň toxicity.

Další negativní stránkou je, že některé výrobky obsahující 5-HTP jsou znečištěné látkou „Peak-X“, která souvisí s více než 1500 případy syndromu eazinofilie-myalgie (silná bolest svalů) a s 38 případy úmrtí v roce 1991. Po zvážení těchto faktů užívání 5-HTP nedoporučuji, dokud další výzkumy nepotvrdí jeho účinnost, bezpečnost a čistotu složení.

Ukázka z knihy dr. Neila Nedleyho „Život bez deprese“, kterou lze objednat na adrese www.a-o.cz.

Počet přečtení: 10734
Datum: 25. 5. 2010