Závislost na alkoholu a deprese | Prameny zdraví

Závislost na alkoholu a deprese

Mnozí lidé, kteří ve svém životě prošli obdobím závislosti na nikotinu nebo alkoholu, přišli na to, že se musí vyhýbat prostředí, které tyto závislosti podporuje. Je pro ně důležité si uvědomit, že pokud se jednou svého zlozvyku zbaví, vždycky tu existuje možnost recidivy, návratu ke škodlivému návyku.

Závislost na alkoholu a deprese

Rubrika: Alkohol | Typ článku: Poradna pro duševní zdraví

Aby se bývalí alkoholici recidivě vyhnuli, nemohou si dovolit vypít ani jeden jediný společenský přípitek, musí zůstat úplnými doživotními abstinenty.

Deprese oslabuje morální sílu, která je nutná k překonání jakékoliv závislosti. Podle studie, která zkoumala lidi hospitalizované kvůli alkoholové závislosti, se pacienti s velkou depresí dostávali po absolvování léčby třikrát rychleji do recidivy než ti, kteří depresí netrpěli. Někteří však byli schopni recidivě se vyhnout. Tento fakt je povzbuzením pro všechny, kdo bojují se závislostmi, a zároveň bere vítr z plachet všeobecným výmluvám.

Pokud jde o prevenci recidivy, v tomto případě nepomohla ani antidepresiva. Pacienti s depresí, kteří užívali antidepresiva, se časem dostávali do recidivy přibližně ve stejné míře jako pacienti bez léků. Toto poznání znovu zdůrazňuje potřebu jít za hranice zjednodušeného přístupu, který spočívá v předepisování léků, a hledat – léčit příčinu deprese.

Ukázka z knihy dr. Neila Nedleyho „Život bez deprese“, kterou lze objednat na adrese www.a-o.cz.

Počet přečtení: 5 079 Datum: 4. 2. 2009