Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Vyhýbejte se redukčním dietám

Vaše tělo disponuje jedním hormonem, který vám může pomoci snížit chuť na nezdravé potraviny. Nazývá se leptin. Leptin zažil svých prvních patnáct minut slávy již v červenci 1995. V novinách po celém světě se objevily titulky hlásající zprávu, která vypadala jako řešení problémů s nadváhou - myši, kterým byl tento hormon podáván, hubnuly prakticky přes noc.
|
Typ článku: Články

K velkému zklamání zájemců o rychlé a snadné hubnutí i výrobců léků - u člověka to nefungovalo. Ukázalo se, že lidé s nadváhou mají v krvi značné množství leptinu a jeho přídavek nepřinesl žádný prospěch.

Leptin je přesto nesmírně důležitý. V roce 1997 informovali britští vědci o dívce, která se narodila se vzácnou genetickou poruchou, kvůli níž se v jejím těle netvořil vůbec žádný leptin. Přestože byla jinak normálním zdravým miminkem, brzy se ukázalo, že její chuť k jídlu jakoby neměla žádný vypínač, byla jednoduše neukojitelná a stálá. Jak rostla, jejím jediným zájmem bylo dostat se k jídlu. V šesti letech potřebovala liposukci nohou, aby vůbec mohla chodit. V devíti vážila 94 kg. Její bratranec, který se narodil se stejnou poruchou, vážil již ve dvou letech 29 kg.

Lékaři ji následně léčili injekcemi leptinu. Její chuť k jídlu se postupně dostala pod kontrolu, přestala mít také zájem o přesnídávky a svačinky. Během roku ztratila na váze 16 kg.

Je velmi pravděpodobné, že máte v krvi dostatek leptinu, hormon však nepracuje tak, jak by měl - je třeba jeho využívání dobře vyladit. Leptin je tvořen tukovými buňkami, jeho název pochází z řeckého leptos, což znamená „hubený". Když vaše tukové buňky zaznamenají, že do těla přichází větší množství stravy, než je potřebné, vyloučí leptin do krve. Jeho funkce je dvojí - zaprvé cestuje do mozku, aby snížil vaši chuť k jídlu, a zadruhé přitom povzbudí metabolismus, konkrétně buňky vašeho těla k tomu, aby pálily kalorie rychleji.

Držení diet však naneštěstí leptin vykolejuje. Pokud držíte typickou redukční dietu, vaše tělo ji mylně interpretuje jako počátek hladovění. Nejíte, musíte tedy hladovět, anebo se přinejmenším zanedbávat. Vaše tukové buňky rychle sníží produkci leptinu, aby se vaše chuť k jídlu mohla opět zvýšit. Větší chuť k jídlu je ale to poslední, o co byste stáli! Vaše tělo se nicméně snaží vás prostřednictvím zvýšeného apetitu přinutit, abyste konzumovali množství stravy, které považuje za normální. Během pár dnů od začátku diety klesne hladina leptinu na polovic.

Není proto žádným překvapením, že vás apetit se může zcela vymknout kontrole. Sbíhají se vám sliny na jídla, na která byste se dříve ani nepodívali. Když si nedáte pozor, brzy se můžete stát obětí začarovaného kruhu přejídání a odtučňovacích kúr.

Vědci se domnívají, že konzumování převážně rostlinné, nízkotučné stravy pomáhá udržet hladinu leptinu na vysoké úrovni, zatímco tučná jídla ji snižují. Rýže, fazole, zelenina, ovoce a cokoliv dalšího, co neobsahuje mnoho tuku ji tedy zvýší, naopak vepřové kotlety, karbenátky a pizza ji sníží.

Jak vyladit hladinu leptinu

I když se řada lidí usilujících o úpravu váhy domnívá, že vynecháním jednoho jídla nebo jedením miniaturních porcí si pomohou, ve skutečnosti tak dávají gól do vlastní sítě. Když totiž vynecháme jídlo nebo se najíme méně, než potřebujeme, tělo sníží množství leptinu v krvi a naše chuť k jídlu se může dostat mimo kontrolu.

Chcete-li si zajistit dobrou funkci leptinu, je třeba se dostatečně najíst. Jednoduchý vzoreček, jak zjistit minimální množství kalorií, které musíte denně přijmout, je vynásobit svoji ideální váhu dvaadvaceti. Je-li vaše ideální váha 75 kg, musíte tedy zkonzumovat denně aspoň 1 650 kcal. To je ovšem minimum. Měli byste jíst více, zvláště pokud jste fyzicky aktivní.

Cestou k dosažení přiměřené tělesné hmotnosti tedy není omezování kalorií. Je třeba jíst tak, aby vaše hladina leptinu - a následně i chuť k jídlu - byly pod kontrolou. Drastické omezování kalorií představuje cestu do záhuby.

Druhým krokem k regulaci leptinu je konzumace nízkotučné stravy. To můžete praktikovat tvůrčím způsobem prakticky při jakémkoliv jídle. Na salát si dáte nízkotučný dresink - anebo ještě lépe balzamikový ocet anebo citrónovou šťávu. Jako moučník vám poslouží čerstvé ovoce lépe než sýrový koláč atd. atp.

Ve studie vypracované na harvardské univerzitě se ukázalo, že muži, kteří pravidelně sportovali, měli podstatně lepší citlivost na leptin. Pohyb tedy zefektivňuje účinky leptinu. Není potřeba kvůli tomu začít běhat maratón. Úplně postačí půlhodina rychlé chůze denně.

Chtěl bych vás povzbudit na závěr - buďte sami se sebou trpěliví. Pokud byla kontrola vaší chuti k jídlu vážně narušena, bude to chvíli trvat, než se vrátí k normálu - ale podaří se to.

Je to zvláštní, když si uvědomíme, že hlavním pravidlem k dosažení optimální váhy je vyhnout se redukčním dietám - ale jedná se jednoznačně o nejlepší radu. Každým dnem budete mít svoji chuť k jídlu - i sami sebe - pod lepší kontrolou.

Z knihy dr. Neala Barnarda Breaking the Food Seduction

Počet přečtení: 2858
Datum: 16. 12. 2014