Višně obsahují antioxidanty i jód | Prameny zdraví

Višně obsahují antioxidanty i jód

Proč tu mám višně a ne třešně? Pozitivní účinky na zdraví jsou podobné, ale ve višních nebývají «podnájemníci», na rozdíl od třešní, kde bydlí a hlavně mají zajištěno celoživotní stravování všelijaké vrtule třešňové a já nevím co ještě.

Višně obsahují antioxidanty i jód

Rubrika: Ovoce | Typ článku: Encyklopedie

I když – jedna proslulá kosmetická firma dává do krému proti vráskám také výtažek z třešní!

Krásně barevné jsou třešně i višně. To barvivo (antokyan) je nejen krásné, ale i prospěšné – vítězí nad volnými radikály, které nám ničí kůži, vazivo i kosti. Mírní také záněty.

Třešně i višně obsahují vápník… Revmatici si po jaru libují, jejich onemocnění je po třešních a višních snesitelnější.

Třešně a višně projímají, a to je mnohdy dobře – kudy putují, tam čistí. Doporučují se i při artróze a při problémech s játry.

Kdybyste snad měli něco zásadního proti tomuto ovoci, použijte z něj aspoň stopky – podle lidové medicíny «čaj» z nich pomáhá doplnit hladinu jódu. Stopky vaříme pět minut a pak necháme asi deset minut louhovat.

Ještě bych si dovolila něco osobního. Když jsem byla «ještě v bříšku», prý jsem se dožadovala třešní. Jako bych snad tušila, že jód pomáhá proti vrozenému kretenismu. Tak kdybyste vůči mé osobě měli námitky, vězte, že za nic nemůžu – asi bylo tehdy málo třešní J.

A ještě bych tu měla místo «třešničky na dortu» jednoduchý recept na uchování višní. Kvalitní čerstvě otrhané višně operu, dám do sklenice se šroubovacím víčkem, prosypu hnědým třtinovým cukrem a přidám trochu osvědčené slivovice. Každý den protřepávám. Višně jsou takto přirozeně konzervované a můžeme jimi zdobit pokrmy dorty nebo poháry. Pozor, dětem a řidičům raději ne. Nevím, jak vám, ale mně je veseleji už po dvou takto upravených višních J.

Počet přečtení: 9 268 Datum: 2. 8. 2016