Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Tymián, nejen do rajské omáčky

To jsem takhle čekala v Chorvatsku v Primoštenu u osla (tam si lidé dávají sraz asi jako v Praze „u koně“) a najednou mě přímo přepadla chuť na rajskou. Ale šílená!
Rubrika: Bylinky
|
Typ článku: Encyklopedie

Rozhlédla jsem se kolem a bylo mi jasné proč: zřízenec právě sekal místní parčík kolem osla – no a jak tak při tom zabral i živé ploty, sekal i bobkový list a tymián. Tak proto ten zážitek jako z rajské!

Dovedete si představit rajskou omáčku bez tymiánu? Ne, bez tymiánu se správná kuchařka neobejde. Mít doma tymián je dobré i ze zdravotních důvodů. Dítě se o víkendu nastudí, začne kašlat… Co dělat? Vzpomeneme si na poličku s kořením a sáhneme po starém dobrém tymiánu. Ten mírní křečovitý kašel, uvolňuje hleny, dezinfikuje dýchací cesty. Jak si připravíme léčebný prostředek? Vezmeme tři čajové lžičky tymiánu, zalijeme dvěma sklenkami vroucí vody a necháme asi deset minut ustát.

Tymián nám může pomoci také při poruchách trávení, zvláště při nadýmání a průjmech. „Čaj“ z tymiánu se dá použít i jako kloktadlo, když potřebujeme dezinfikovat dutinu ústní – třeba když máme afty, potíže s mandlemi nebo se zuby. Je vynikající inhalovat tymiánové silice, když nás zlobí dutiny nebo když se chceme zbavit rýmy.

Tymián by měli zařadit do stravy hlavně vegetariáni. Nejen že pomůže zpracovat hůře stravitelná jídla (třeba z luštěnin a zeleniny), ale navíc obsahuje i hodně železa. A pokud máme tymiánu plnou zahradu, můžeme si připravit i koupel. Rozproudí krev, zažene chlad, dezinfikuje drobná poranění kůže.

Koupele nohou ve vodě s přídavkem odvaru nebo nálevu z tymiánu nejen že nám mimoděk protáhnou dýchací cesty, ale reflexní cestou vedou k lepšímu prokrvení ústní a hrtanové sliznice. Taky tím docílíme mírného antibiotického efektu, takže při včasné aplikaci můžeme zastavit počínající angínu či zánět průdušek. Budoucí maminky by však měly být opatrné – tymián by neměly užívat jinak než jako koření, tj. v nepatrném množství.

Pokud vás to zajímá, název tymiánu se odvozuje od řeckého slova thyein, které znamená kouřit. Zřejmě se tymián používal k vykuřování – tedy k dezinfikování místností, kde se zdržovali nemocní. Podle jiné verze se název rostliny odvozuje od řeckého thymos, což znamená odvaha, síla. Také Římané považovali tymián za symbol odvahy a síly. Ještě ve středověku prý rytíři při soubojích dostávali od svých dam větvičky tymiánu.

V 17. století řádila v Toulouse morová epidemie. Všichni se báli nakažení, a přesto se našlo několik zlodějů, kteří beze strachu okrádali mrtvoly. Pod slibem zmírnění trestu prozradili své tajemství. Nákazy se nebáli, protože se natřeli octem. V tom octu však předem naložili léčivé bylinky. Jaké že to bylinky ochránily zloděje před morem? Byl to tymián, šalvěj, rozmarýn a levandule.

Jestli by člověka skutečně chránily před morem, to asi nevyzkoušíme, ale moderní výzkum ukazuje, že tyto bylinky opravdu mají schopnost usmrcovat choroboplodné zárodky. Vyzkoušet to můžeme třeba při chřipce.

Z knihy Hanky Synkové Všechno je dobré. Vydalo nakladatelství Triton.

Počet přečtení: 1987
Datum: 10. 6. 2019