Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Tuk potřebujeme k tomu, abychom zůstali zdraví a měli zásoby energie pro případ nouze. Proč by nás měl tuk zabíjet, jak se někdy uvádí?

Tuk je neoddělitelnou součástí každé živé buňky a zároveň je to pro organismus důležitý záložní zdroj energie. Bez tuku není možné být zdravý. Problém je však v tom, že většina z nás jí tuku příliš mnoho a navíc ve formě, kterou organismus jenom těžko dokáže zpracovat.
Rubrika: Oleje a tuky
|
Typ článku: Poradna výživy

Všichni chápeme, že k tomu, aby naše auto dobře fungovalo, potřebuje určitý druh pohonných látek. Je samozřejmě možné se pokoušet jet s benzinovým motorem na topný olej, ovšem výsledkem bude, že auto zničíme. K něčemu podobnému dochází i v našem organismu, ovšem důsledky se neprojeví tak rychle, protože zdravé tělo má úžasné rezervy. Může být zničeno dokonce až 90 procent jaterní nebo ledvinové tkáně, než orgán začne selhávat. V okamžiku, kdy člověk pocítí první bolest na prsou nebo kdy dostane srdeční infarkt, může být průměr jeho srdečních tepen snížen až o 80 či 90 procent.

Přemíra tuku je jedním z nejškodlivějších faktorů současného způsobu stravování. Vysoká konzumace tuků a nedostatek vlákniny mají přímou souvislost s celou řadou chorob jako je ischemická choroba srdeční, žlučníkové kameny, zánět slepého střeva, rakovina tlustého střeva, dna a další.

Dr. Hans Diehl, M.P.H., zakladatel programu CHIP, odborník na zdravou výživu a životosprávu.

Počet přečtení: 2963
Datum: 13. 8. 2009