Tsampa, tradiční tibetský pokrm v české kuchyni | Prameny zdraví

Tsampa, tradiční tibetský pokrm v české kuchyni

Tsampa je tradiční tibetský pokrm s tisíciletou historií, který se vyrábí namletím praženého ječmene a vyznačuje se jemnou oříškovou chutí. Pro Tibeťany doma i v exilu je národním jídlem a tvoří jeden z hlavní prvků místního jídelníčku. A teď máte příležitost si tsampu pořídit i do své kuchyně.

Tsampa, tradiční tibetský pokrm v české kuchyni

Rubrika: Obilniny | Typ článku: Články

Tsampa, mletý pražený ječmen, je jedním ze základů tibetské kuchyně. Pokud chcete tsampu ochutnat, nemusíte jet až do země sněhu, můžete si ji pořídit do své kuchyně.

Organizace MOST ProTibet se s tsampou pravidelně setkává při svých cestách do severní Indie, kde podporuje tibetské komunity, vzdělání dětí a malých buddhistických mnichů a mnišek, tradiční život nomádů a příjemné stáří seniorů. A rozhodla se, že tento tradiční pokrm přiblíží i českým kuchařkám a kuchařům.

Pro Tibeťany se tsampa ve spojení s čajem, máslem a cukrem nebo sýrem stává plnohodnotným hlavním chodem. Pro nás znamená tsampa rychlou a zdravou snídani i svačinu. Základním motivem je kaše, kterou vytvoříte spojením tsampy s horkou vodou, mlékem, čajem nebo jogurtem. Můžete přidat kokosový olej, semínka, oříšky nebo sušené ovoce, med a je hotovo.

„Tsampu často snídáme s dcerou a manželem a nemůžeme si ji vynachválit. Příprava je rychlá a výsledek velmi chutný. Nejraději máme kuličky s kokosem a čokoládou, ale postupně zkoušíme nové recepty a chutě,“ říká Jana Ďásková Neboráková, ředitelka organizace MOST ProTibet.

Tsampu oceňují i buddhisté po celém světě, slouží jim totiž jako jeden z hlavních zdrojů potravy během dlouhých meditačních ústraní. Tradičně se také tsampa podává při oslavě tibetského Nového roku nebo při vítání významných hostů.

„Jsme moc rádi, že se nám podařilo navázat spolupráci s paní Zuzanou Zavadilovou, která pro nás tsampu vyrábí z celozrnného ječmene. A věříme, že vám bude chutnat,“ dodává Jana Ďásková Neboráková s tím, že tsampu je možné si koupit na internetových stránkách shop.protibet.cz. A jak říká oblíbené nomádské rčení, s kapsou plnou tsampy můžete přejít Himálaj. Nebo vyrazit kamkoliv na výlet po České republice.

MOST ProTibet přeje dobrou chuť.

Počet přečtení: 2 449 Datum: 3. 10. 2018