Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Pohanka

Pohanka je plodina, která do Evropy přišla z jihovýchodní Asie. Za oblast původního výskytu pohanky lze podle jejích vlastností určit asi Himálaje, kde byla pravděpodobně domestikována a odkud se začala šířit do Číny a Indie.
Rubrika: Obilniny
|
Typ článku: Články

V 16. století se již stala oblíbenou obilovinou i na území Čech a Moravy – a to zejména u chudších vrstev obyvatelstva, které si nemohly dopřát pšenici. S růstem výnosů ostatních obilovin v 18. století ustupovala u nás pohanka do podhorských oblastí, kde je na některých místech pěstována dodnes. Oblíbenost pohanky v dnešní době – po potvrzení příznivých účinků, jaké má na lidské zdraví, opět stoupá.

Pohanka vytahuje z půdy látky, které jsou pro lidské tělo užitečné. Dodává sílu, pomáhá proti únavě, je užitečná při rekonvalescenci a zvyšuje odolnost proti infekcím.

Pohankové zrno má vysoký obsah lehce stravitelných bílkovin a příznivý poměr obsahu nasycených a nenasycených mastných kyselin, je velmi bohaté na minerály, vitamíny, zvláště B a E a stopové prvky. Je skvělým zdrojem rutinu, což je prvek, který společně s přítomným vitamínem E zvyšuje pružnost a odolnost cév, umožňuje prevenci a úlevu od křečových žil. Quebecké babičky, které si často pochutnávaly na pohankových lívancích s javorovým sirupem, neměly během svých početných těhotenství skoro žádné problémy s křečovými žilami, naproti tomu jejich dcery a vnučky tyto potíže mají již od mládí. Zdá se být jisté, že odklon od konzumace pohanky hrál v této skutečnosti svou roli.

Účinek rutinu je násoben přítomností vitamínu C, je proto vhodné konzumovat s pohankou syrovou zeleninu. Rutin se doporučuje při vysokém krevním tlaku a arterioskleróze. Rutin společně s vitamínem C snižuje riziko trombózy – infarktu či mozkové mrtvice. Je znám léčebný účinek pohanky při praskání žilek v oku, při zvýšené krvácivosti.

Národy východní Asie si pohanku vysoce cení nejen jako potravinu, ale také jako zdroj účinných látek příznivě působících na játra (pohanka obsahuje cholin, který regeneruje jaterní buňky), trávicí a pohlavní orgány. Manželé Červení uvádějí v „Léčbě výživou“, že pravidelná konzumace pohanky (3x týdně) spolu s pitím odvaru z lněného semínka a zvýšením příjmu vlákniny vyléčí do jednoho měsíce hemoroidy.

Nejvyššího léčebného efektu dosáhneme, vsypeme-li pohanku do vroucí vody, přikryjeme pokličkou, odstavíme a necháme 20-25 minut pod peřinou dojít. Vařením se totiž významně snižuje obsah rutinu a vitamínů skupiny B.

Počet přečtení: 254
Datum: 19. 5. 2025