Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Ječmen - doplňuje minerály, posiluje nervy, pomáhá játrům

„Hrách a kroupy, to je hloupý, to my máme každý den…“ posteskl si kdosi v již zmiňované lidové písničce. Možná mu to nechutnalo, možná měl tohle jídlo opravdu příliš často, ale říkat o kroupách,že jsou hloupé…
Rubrika: Obilniny
|
Typ článku: Encyklopedie

No, nebudeme o tom polemizovat, říká se přece «proti gustu žádný dišputát», ovšem stejně jako hrachu, i těch krup se přece jen zastaneme. Dělají se totiž z ječmene. A ječmen, to je pokrm gladiátorů. Ti jedli ječmen proto, aby jim sílily svaly. Ječmen je vysoce výživný a přitom snadno stravitelný.

Dále obsahuje vápník, draslík, vitaminy B a E. Posiluje nervy. Ulevuje při stresu a únavě. Vědci zjistili, že ječmen dokonce obsahuje látky, které potlačují karcinogeny v zažívacím traktu. No a to jistě víte, že ječmen je, jak se říká «dobrý na játra» – látky obsažené v ječné slupce totiž zabraňují syntéze cholesterolu v játrech. Nejlepší je tedy jíst celé zrno. Nechcete-li si hrát na slepice, buď můžete ječmen konzumovat v podobě již zmíněných krup – třeba s česnekem a majoránkou, nebo se poohlédněte po ječných vločkách. Můžete si je přidávat do «müsli» nebo používat jako zavářku do polévky. Vločky stačí jen chvilku máčet nebo kratince povařit. Vyzkoušejte to a uvidíte.

«Zabijačková polévka» Ne každý může zabíjet prase. Někdo by chtěl, ale nemá ho. Jiný zas nechce jíst živočišné výrobky. Další by chtěl, ale nesmí, protože má zvýšenou hladinu cholesterolu v krvi. Přesto byste mohli okusit «zabijačkovou» polévku. Osolíte vodu a dáte do ní vařit několik mrkviček, stroužek česneku nakrájený na kousky a špetku sušené celerové natě. Když jsou mrkvičky poloměkké, přidáte ječné vločky a vše uvaříte doměkka. Přidáte majoránku, pepř, utřený česnek a polévku už jen krátce povaříte. Na talíři přisypete lahůdkové droždí tebi. Kdo chce, může si přidat omastek, ale není nutný. Přestože nepoužijete ani kousek masa, jistě uznáte, že polévka chutná skoro jako zabijačková…

Z krupek, tedy jak správně tušíte, z útvarů menších než kroupy, si můžete udělat rychlé škubánky. Dejme tomu, že nějaké předchozí jídlo jste dělali z krupek naslano. Třeba houbového kubu. (To znáte – krupky se zapečou s houbami a s česnekem.) Jistě jste byli prozíraví a krupek jste namočili a uvařili víc. Šetří to čas a včerejší surovinu by v dnešním jídle nikdo nehledal. Vytáhnete hrnec s krupkami, lžící z nich vykrájíte úhledné škubánky, ty opatrně vložíte do rozpáleného ghí (nebo jiného tuku) a lehce opečete. Pak sypete mletým mákem. Protože jste použili tuk už při přípravě, nebudete to s maštěním přehánět. Suchý mák ale nejde dobře do krku, a tak místo másla použijeme rostlinné «mléko».

Pokud jste stále ještě nespotřebovali navařené kroupy či krupky, zamaskujete je také v dezertu: Dáte je do mixéru, přidáte třeba ananasovou šťávu nebo vodu a trochu marmelády nebo banán. Rozmixujete. Ochutnáte, posoudíte chuť či hustotu, doředíte či zahustíte a dochutíte. Třeba sušeným pohankovým «mlékem».

Jiný dezert: kroupy, sušené obilné «mléko», karob, ječný slad. Nejde-li to mixovat, trochu zředíme. Pokud máte doma někoho, kdo tvrdí, že by kroupy do pusy nevzal, nechte si pro sebe, z čeho je ta dobrůtka, co mu tak chutná, a nechte ho přitom, že jí «moc dobrý pudink». Prvně jsem ho okusila u jogínky Libušky Šrajerové v Olomouci. Ta ho podávala s ovocem, třeba s ostružinami.

Už jste zhotovili celé menu, a stále ještě na dně kastrolu zbývají nějaké kroupy? Buďte rádi: levná majonéza se taky hodí. Pozor, není na dlouhé skladování. Do mixéru dáte hrnek krup, jeden usekaný stroužek česneku, vodu (přiměřeně, přiměřeně), sójovou omáčku. Ochutíte bylinkovou solí. Hubení mohou přidat trochu oleje. Z tohoto základu můžete udělat různé varianty přidáním kečupu nebo sušené bazalky nebo čerstvých alfalfa klíčků. To už je na vás a na vaší fantazii. Majonézou můžete přelít brambory či těstoviny a můžete ji s nějakým jídlem taky zapéci.

No a proč bychom měli mít siestu pouze s kávou nebo čajem? Nechtělo by to udělat změnu? Vždyť «čaj» nebo «kávu» si můžeme udělat i z obilí. Kroupy nebo ječmen nebo žito či pšenici opražíme dosvětla – to bude na «čaj» – nebo dohněda (pozor, nepřehnat to!) – to bude na kafe. Asi tak tři lžíce na půldruhého litru. Deset minut povaříme.

http://www.countrylife.cz/jecmen-bezpluchy-500-g-bio-country-life

http://www.countrylife.cz/bulgur-jecmenny-250-g-bio-country-life

http://www.countrylife.cz/vlocky-jecne-250-g-bio-country-life

http://www.countrylife.cz/testoviny-kolinka-jecna-400-g-bio-country-life

Z knihy Hanky Synkové Všechno je dobré. Vydalo nakladatelství Triton.

Počet přečtení: 6127
Datum: 3. 11. 2020