Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Soustřeďte se na zdraví, nikoliv na váhu

Často na svém problému s nadváhou doslova visíme. Cítíme se spoutáni a stresováni tím, jak se neúspěšně pokoušíme zvládnout tento svůj problém.
|
Typ článku: Poradna výživy

Pokoušíme se vystavět a přestavět svoje stravovací zvyklosti v nekonečném emocionálním kolotoči, který nás zanechává zcela vyčerpané – zatímco váha ukazuje jen minimální zlepšení, anebo, což nás ještě více zmalomyslní, se dokonce jazýček vah vychyluje tím nesprávným směrem. Malomyslní, zahanbení a provinilí, tací se mnohdy noříme do beznaděje a vzdáváme se – dočasně anebo někdy i navždy.

Role mysli, emocí a vůle je při změně zvyků a návyků neuvěřitelně komplexní a mocná. Pro většinu z nás je jídlo příjemnou zkušeností – jíme rádi! Pro jiné není však jídlo pouze radostí, ale také určitým druhem závislosti. Někdy ve svém životě jsme objevili, že jídlo nám poskytuje pocit, že máme věci pod kontrolou, že naše základní potřeby jsou ukojeny, i přes často chaotické a bolestivé prostředí, ve kterém jsme vyrůstali. Jídlo se stalo jednou ze zkušeností, ze kterých jsme se mohli nejvíce těšit. Není proto divu, že už jen myšlenka na to, že bychom změnili svůj vztah k tomu, co je nám zdrojem takového potěšení, vytváří okamžitý a dlouhodobý odpor. Jedním z důvodů, proč se nechceme vzdát tohoto zdroje radosti a potěšení (který je mimochodem nejvíce po ruce), je to, že jsme do svého jídla „zamilováni“.

Z pozice psychologie se ukazuje, že chceme-li ztratit na váze, může nám významně pomoci, když důraz přeneseme ze starosti o váhu na starost o zlepšení zdraví. Takovým způsobem neztrácíme svého „přítele“ – jídlo, ale zaostřujeme svoji mysl na to, aby se zabývala dalším mocným pozitivním prvkem – zdravím. 

Prof. Dr. John Scharffenberg, emeritní profesor výživy, Loma Linda University

Počet přečtení: 2657
Datum: 5. 4. 2009