Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Slunce léčí, obšťastňuje

Přemýšleli jste někdy o tom, kde se bere všechna ta energie - poskytující sílu našim svalům, teplo našim domovům i potravu živočichům, kteří žijí okolo nás? Každou sekundu dopadají na naši Zemi čtyři milióny tun vodíku, přeměněného na energii. Kde se vzalo tohle obrovské množství energie?
Rubrika: NEWSTART
|
Typ článku: Články

Je ze slunce, které je zdrojem 99% veškeré energie na naší zemi - a veškerý život na této planetě je na něm neodmyslitelně závislý. Ze slunce, které působí v rostlinách fotosyntézu prvků nezbytných pro růst. Tato energie je uložena v rostlinách ve formě sacharidů, bílkovin a tuků a je potravou živočichům i člověku. (A nejen to - slunce také přispívalo k tvorbě energie uložené v uhlí či ropě.)

Pokud celý život v přírodě je tak úzce závislý na slunci, jak je tomu s lidským organismem? Při dopadu ultrafialových paprsků na naši kůži se spustí chod přímo zázračné továrny - přinášející uzdravení, radost a sílu celé naší bytosti. Jaký je léčivý přínos slunečních paprsků pro kardiovaskulární systém? Slunce zahřívá kůži a tak zvyšuje krevní oběh na perifériích, cévy a kapiláry se rozšíří a díky tomu může klesnout příliš vysoký tlak (který zatěžuje vnitřní orgány). Prokrvením kůže se vyrovná krevní oběh v celém těle. Pobyt na slunci přispívá ke snížení nároků na srdce, protože přináší snížení tepové frekvence. Srdce tak může více odpočívat, čímž je zajištěna jeho lepší výživa, následně se snižuje riziko kardiovaskulárních nemocí. Prohřátí kůže má za důsledek vytvoření větší sítě cévek a kapilár v kůži - rány, akné, plísně či ekzémy se rychleji hojí.

Zlepšuje se také schopnost červených krvinek přenášet kyslík. Cholesterol totiž vytváří kolem červených krvinek tvrdý povlak, který ztěžuje přenos kyslíku. Vzhledem k tomu, že sluneční záření snižuje hladinu cholesterolu, uvolňuje se i povlak na krvinkách, které pak mohou přenášet do organismu více kyslíku, což přináší úlevu zejména pacientům s dušností anebo astmatem, ale nejenom jim. Celkově se zvyšuje využití kyslíku tkáněmi, čímž dochází k lepšímu využití energie, což odstraňuje celkovou únavu.

Dochází také ke stabilizaci hladiny cukru v krvi. Při vysoké hladině cukru v krvi dochází, podobně jako po aplikaci inzulínu, k přesunu glukózy z krve do buněk a k jejímu ukládání ve formě glykogenu do jater a svalů, čímž se nadměrný cukr spálí. Nízká hladina cukru se po slunění naopak zvýší na normální hodnoty.

Slunce snižuje i hladinu cholesterolu v krvi. Dokáže totiž měnit cholesterol a ergosterol nalézající se v tukových žlázách pod kůží na vitamin D. Po dvouhodinovém opalování se může hladina cholesterolu snížit až o 13%! To odlehčuje srdci, snižuje tlak, zlepšuje zásobení kyslíkem a tím snižuje riziko rakoviny. Vitamín D je navíc důležitý pro absorpci vápníku do kostí - v konečném důsledku tak brání křivici a osteoporóze. Sluneční svit zvyšuje i svalovou sílu a výkonnost. Již staří Římané a Řekové trénovali své sportovce na slunci, protože dobře znali jeho vliv na růst svalů. Pobyt na slunci totiž zvyšuje produkci mužského hormonu testosteronu.

Slunce také ničí baktérie. Již v roce 1877 vědci Dawns a Blunt náhodně zjistili, že sluneční světlo zabíjí baktérie ve zkumavkách, na rozdíl od těch slunci nevystavených. Od té doby se UV světlo používalo k léčení mnoha nemocí. V r. 1903 dostal Niels Finsen Nobelovu cenu za léčbu tuberkulózy helioterapií. Sluncem se úspěšně léčily i smrtelné streptokokové infekce. Dr. Miley zjistil, že po vystavení krve slunečnímu záření došlo do tří dnů k vyléčení otravy krve, dětských infekcí, bronchiálního astmatu, peritonitidy, virového zápalu plic a příušnic. Od vynálezu penicilinu v r. 1938 se od helioterapie začalo upouštět. Prof. mikrobiologie a genetiky dr. Stanley Falkow nicméně uvádí: "Podle dostupných dat je jasné, že v příští dekádě budeme svědky vážné rezistence na antibiotika mezi všemi lékařsky významnými kmeny patogenních mikrobů." Proto je dobře, že sluneční světlo stále působí proti celému spektru mikrobů. Můžeme jím léčit kožní problémy, jako jsou rány, vředy, plísně a infekce. Odzkoušená je také sluneční léčba chřipky a zánětu mozkových blan. Slunce ničí rovněž zárodky cholery, hepatitidy, tyfu aj. v domech, v ovzduší i ve vodě.

Také imunitní systém se opalováním posiluje. Po pobytu na slunci se zvýší množství i aktivita bílých krvinek - lymfocytů, makrofágů a neutrofilů, a to až na dobu tří týdnů. Dochází také ke zvýšení produkce protilátek (hlavně gamaglobulinů), které ničí viry. Lymfocyty pak produkují látku interferon, která má schopnost zastavit množení virů a je i účinným lékem proti několika typům rakoviny - karcinomu, sarkomu a leukémii. Dr. Hans Strander úspěšně léčil pomocí interferonu Hodgkinovu chorobu, multiploidní myelom, juvenilní papilom i rakovinu kostí. Kromě toho, že se pacienti uzdravili, měli i větší rezistenci proti infekcím, jako jsou hepatitida, herpes, neštovice či nachlazení - vůči nimž jsou pacienti chemickou léčbou často oslabeni. Díky slunečnímu záření si tedy mohou naše vlastní lymfocyty vytvářet silnou obranu proti rakovině a infekcím.

Helioterapie navíc snižuje stres. V důsledku vystavení stresu se totiž z nadledvinek uvolňuje adrenalin, který se dostává do buněk a stimuluje produkci cyklického adenosin monofosfátu (CAMP). Tato látka pak narušuje obrannou činnost lymfocytů proti rakovině. Produkci adenosin monofosfátu zvyšují také káva, černý čaj, čokoláda a tuky. Sluneční záření má naštěstí schopnost CAMP eliminovat. Ultrafialové paprsky také uvolňují neurotransmitery endorfiny - "veselé" hormony působící dobrou náladu - a tlumí tím bolest.

Jak slunce správně užívat? Vyvarujte se úpalu - jedná se o stres pro celý organismus, který přináší mimo jiné i významné zvýšení rizika onemocnění rakovinou kůže. Začněte krátce, a častěji - čím výše je slunce na obloze, tím silnější jeho paprsky jsou. V létě si dávejte velký pozor zejména mezi desátou a šestnáctou hodinou. Je známo, že nadměrná expozice slunečnímu záření ničí oční čočku, proto používejte brýle s UV filtrem. Oleje a krémy se na slunci mění na látky působící rakovinu, proto se raději před opalováním jen osprchujte a po patnácti minutách se chraňte bílým, nejlépe plátěným oděvem. Nezapomeňte, že strava bohatá na rafinované tuky obsahuje volné radikály, které stimulují vznik rakovinného bujení, proto se jich vyvarujte. Chraňte se konzumací celozrnných potravin, ovoce a zeleniny, které obsahují hodně vitamínů E, C, A, selenu a jiných antioxidantů, které volné radikály ničí. Pro minimální denní dávku vitamínu D potřebujeme 10-15 minut pobytu na slunci denně.

Neuzavírejme se do betonové džungle, která je bariérou pro UV paprsky; přijměme naopak pozvání do přírody, kde se zdarma nabízí tak úžasný lék. Slunce hraje poctivou hru, nevybírá si, na koho svítit bude a komu své hřejivé paprsky naopak upře. Učme se od něj nedělat rozdíly mezi lidmi: každého obšťastněme hřejivým úsměvem a laskavým slovem. Sami to určitě nedokážeme, ale vždyť i slunce má svou záři pouze propůjčenou - od Někoho daleko většího, než je ono samo…

Podle zahraničních pramenů připravila Jana Konečná

Počet přečtení: 4089
Datum: 27. 4. 2007