Skutečná fakta | Prameny zdraví

Skutečná fakta

Ne všechno, co člověk slyší o pohybu, jsou mýty – existují i některé důležité pravdy o prospěšném vlivu pohybu. Přečtete si pár řádků o skutečných faktech – a o tom, jak vám mohou pomoci dostat se do formy a udržet se v ní.

Skutečná fakta

Rubrika: Pohyb | Typ článku: Články

Vědecký výzkum ukázal, že „přerušované" cvičení - namísto třicetiminutové procházky tři desetiminutové - také zdraví prospívá. I malé bloky fyzické aktivity - jako je například strávení patnácti minut okopáváním záhonů nebo chůze po schodech do třetího patra namísto užití výtahu - pálí kalorie a pomáhají zůstat ve formě.

Jednodenní či dvoudenní výpadek rutinu nenaruší

Jistě, platí, že pravidelnost je důležitá. Ale až příliš mnoho lidí se zcela zbytečně vzdává, když na pár dnů vypadnou ze své každodenní rutiny. „Zabere to více než jen pár dní, aby se veškerý pokrok, který jste učinili, opět vymazal," říká Sharon Spaldingová. „Dokonce i když člověk vynechá celý týden, je to v pořádku."

Ve skutečnosti se doporučuje vynechávat jeden den mezi posilovacími tréninky - svaly potřebují asi 48 hodin k tomu, aby přestavěly mikroskopické trhlinky, ke kterým během posilování dochází.

Čím více svalů máte, tím více kalorií spálíte

Aerobní pohyb je skvělým nástrojem k posílení srdce a snížení hladiny stresu. Chcete-li však zvýšit svoji metabolickou hladinu, pak potřebujete posilování. Svaly jsou metabolicky aktivnější než tuk, což znamená, že pálí větší množství kalorií a mohou vám pomoci ztratit na váze nebo ji udržet. Každý kilogram svalové hmoty spálí asi 35-50krát více kalorií denně než kilogram tuku, říká Sharon Spaldingová. Chcete-li si udržet i později v životě svalovou hmotu, zařaďte do svého programu dvakrát nebo třikrát týdně posilování.

Únava znamená, že potřebujete pohyb!

„Jsem příliš unavený" je jednou z nejběžnějších výmluv, které lidé uvádějí na konto toho, že necvičí. Vymažte jednou provždy tento důvod ze svého seznamu. Nemusí se vám to zdát, ale pohyb ve skutečnosti zvyšuje hladinu energie. Když člověk začíná s nějakým programem pohybové aktivity, zprvu může být unavenější než předtím, protože na něj není zvyklý. Jakmile si však tělo přivykne, budete disponovat větším množstvím energie - a to i když nebudete právě v pohybu.

Kelly James Enger, autor a konzultant, jenž se specializuje na zdravý životní styl.

Počet přečtení: 3 623 Datum: 4. 2. 2013