Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Skořice

Skořice je stále zelený strom dosahující výšky 6-9 m. Roste na Srí Lance, Seychelských ostrovech, Jávě a v Brazílii. Má silnou hladkou kůru. Éterický olej se získává parovodní destilací listů nebo kůry. V indickém Asámu roste skořice kasiová. Její používání je dokumentováno v čínských herbářích již 2700 l. př. Kr.
Rubrika: Bylinky
|
Typ článku: Encyklopedie

Používání skořice je popsáno v písemnostech starého Egypta i v Bibli. Do Evropy byla dovezena arabskými obchodníky v antické době. Pravá skořice pochází ze Srí Lanky a patřila k vyhledávanému zboží zámořských výprav. Tato kvalitní skořice vytvoří po usušení kůry zavinuté dvojtrubky.

Skořice silně prokrvuje pokožku. Může způsobit podráždění, proto je lepší preparát se skořicovou silicí prvně vyzkoušet na malém místě. Skořice uvolňuje napětí a nervozitu, osvěžuje. Má povzbuzující účinky. Působí jako afrodisiakum. Používá se na prohřátí (např.studených nohou). Slouží jako první pomoc při nachlazení. Masážní oleje pomáhají při léčbě celulitidy. Skořicová silice se používá při výrobě parfémů, zubních past, ústních vod a sprejů. Je to také oblíbené koření. Ovšem pozor! Skořice způsobuje silné prokrvení a tím může dráždit sliznice. Nedoporučuji používat vnitřně při žaludečních vředech, alergiích, ekzémech, akné a častějších bolestech hlavy.

Počet přečtení: 7324
Datum: 14. 12. 2006