Sedím, sedíš, sedíme… | Prameny zdraví

Sedím, sedíš, sedíme…

Co je na sezení tak špatného? Krom jiného může vést k endoteliální dysfunkci, neschopnosti vnitřní cévní výstelky přenášet tepnám signály, jak mají reagovat na změny průtoku krve. Stejně jako atrofují svaly, které nepoužíváme, to samé se může stát tepnám.

Sedím, sedíš, sedíme…

Rubrika: Pohyb | Typ článku: Články

Zvýšený průtok krve prospívá zdraví endotelia. Průtok krve udržuje stabilitu a soudržnost vnitřní výstelky v tepnách. Bez vytrvalého průtoku krve, která se každým úderem srdce posune, skončíte jako snadná oběť koronárních chorob.

Jenže co když je celodenní sezení součástí vaší práce? Výzkumy ukazují, že práce u stolků nad běžeckými pásy zlepšuje zdraví zaměstnanců, aniž by se snížila jejich výkonnost, ale co když ve vašem zaměstnání stůl, u kterého se stojí, nepřichází v úvahu? Předběžné výsledky získané pozorovacími a intervenčními studiemi ukazují, že je prospěšné, když sezení pravidelně přerušíte. Nemusíte ani na dlouho. Přestávka může trvat jen minutu a nemusíte ji věnovat ničemu náročnému – stačí vyjít a sejít jedno patro. Další věc, kterou je možné realizovat v sedavých zaměstnáních, jsou „porady za chůze“, a ne tradičně na židlích kolem stolu.

Co když máte sedavé zaměstnání, kde nemůžete dělat časté přestávky – jako třeba řidiči kamionů? Je možné pracovat na fungování endotelia, i když musíte sedět? Tak zaprvé je nutné přestat kouřit. Stačí jediná cigareta a už může dojít k výraznému poškození endoteliální funkce. Co se týče stravování, má na cévní výstelku dobrý vliv zelený čaj – popíjený každé dvě hodiny – a také strava bohatá na zelenou zeleninu a další druhy obsahující dusičnany.

Pomáhá také kurkuma. Jedna srovnávací studie zjistila, že denní konzumace kurkuminu, sloučeniny vyskytující se v tomto koření, dokáže zlepšit funkce výstelky stejně jako hodina aerobního cvičení denně.

Znamená to, že stačí hovět si na pohovce a jíst brambory na kari? Ne, ne – stejně se musíte co nejvíce pohybovat; zdá se, že kombinace kurkuminu a cvičení účinkuje daleko lépe než jedno nebo druhé samo o sobě.

Z knihy Michaela Gregera Jak nezemřít. Vydalo nakladatelství Noxi.

Počet přečtení: 413 Datum: 30. 5. 2022