Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Rázování pro srdce

Každodenní procházka je správným krokem k prevenci nemocí srdce a cév. Studie Nurses’ Health Study sledovala po dobu osmi let výskyt srdečních záchvatů a mozkových mrtvic u 84 000 zdravotních sestřiček ve věku od čtyřiceti do šedesáti pěti let.
Rubrika: Pohyb
|
Typ článku: Studie

Podle vyjádření American Heart Association měly ženy, které chodily alespoň tři hodiny týdně, o 40% nižší riziko srdečního záchvatu a mozkové mrtvice než ženy, které vedly sedavý život.

Ty ženy, které rázovaly velmi rychle (tempem 5-7 km/hod.), měly o 54% nižší riziko srdečního záchvatu a mozkové mrtvice. I ty ženy, které chodily pomaleji, měly ještě stále o 32% nižší riziko než jejich kolegyně, které nebyly vůbec fyzicky aktivní.

Jedna z autorek studie, profesorka Harvardské univerzity JoAnn Mansonová, vysvětluje, že pohybová aktivita ovlivňuje i řadu dalších rizikových faktorů nemocí srdce a cév. „Pravidelný pohyb snižuje krevní tlak, hladinu cholesterolu, tělesnou váhu.. a riziko cukrovky. ... Pomáhá i při boji proti osteoporóze a při vyrovnávání se se stresem.“

Počet přečtení: 3863
Datum: 11. 4. 2003