Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Okurka

Sníst okurku je jako vypít sklenici vody. V 250 g plodu se jí totiž nachází až 240 g, tedy 96 % její hmotnosti. To ale neznamená, že okurka má nízkou nutriční hodnotu! Zbývajících 10 g pevné hmoty z 250 g okurky má až neuvěřitelnou biologickou hodnotu a mimořádnou léčivou sílu.
Rubrika: Zelenina
|
Typ článku: Encyklopedie

Protože okurky patří mezi potraviny, které jsou velmi bohaté na vodu, dodávají tělu jen 13 kcal/100 g. Dále obsahují malé množství proteinů, sacharidů a tuků, jakož i provitaminu A a vitaminů B, C a E. Jejich dietetický a terapeutický význam spočívá v přítomnosti vysoce zásaditých minerálů — draslíku, vápníku, fosforu, hořčíku a železa, ale i různých stopových prvků, především síry.

Okurky neutralizují nadměrně kyselý odpad produkovaný tělem po konzumaci jídel živočišného původu. Usnadňují vylučování odpadních látek z krevního řečiště močí nebo pokožkou. Zdraví a vzhled pleti závisí na čistotě krve, nikoliv na používání módních kosmetických přípravků. Skutečná krása pochází zevnitř. Vysoký obsah vody (96 %) a rozpustné vlákniny (0,8 %) urychluje pohyb stolice ve střevech.

Okurky udržují vlhkost pokožky a poskytují síru, látku, která je pro zdraví kožních buněk, vlasů a nehtů nezbytná. Zároveň čistí krev od toxických látek. Doporučují se při atopickém ekzému, kontaktní dermatitidě a lupénce (psoriáze). Přikládají-li se přímo na pokožku, mají příznivé kosmetické účinky. Nejlepší výsledky při péči o pokožku dosáhneme následujícím způsobem: masírováním pokožky; přiložením tenkých plátků okurky na postižené místo.

Okurky obsahují velmi málo kalorií a vyvolávají pocit nasycení.

Nejlepší je konzumovat je syrové. Protože se sbírají nezralé, musí se dobře požvýkat, aby se předešlo případným trávicím problémům. Dají se jíst v salátu s olejem a citronem nebo jako gazpacho smíchané s rajčaty a jinou zeleninou. Pokud nepocházejí ze soukromé zahrádky, je lepší zbavit je slupky, která může obsahovat pesticidy.

Vařené se damjí zapékat, přidat do polévky nebo vařit s dalšími druhy zeleniny. Zvláštní druh menších okurek se dá sterilizovat v octovém nálevu se solí, ale kvůli těmto dvěma přísadám jsou vzniklé sladkokyselé okurky poměrně nezdravé.

Dr. George D. Pamplona-Roger, z knihy „Encyklopedie léčivých potravin“. Vydalo nakladatelství Advent-Orion.

Počet přečtení: 22988
Datum: 21. 1. 2009