Obézní děti riskují inzulínovou rezistenci | Prameny zdraví

Obézní děti riskují inzulínovou rezistenci

Výsledky studie vypracované vědci z University of North Carolina na 688 venkovských dětech ve věku 11 až 14 let ukázaly, že ty děti, které trpěly obezitou, měly třiapadesátkrát vyšší riziko inzulínové rezistence – tedy syndromu, který často předchází rozvoj onemocnění cukrovkou II. typu.

Obézní děti riskují inzulínovou rezistenci

Rubrika: Zdraví dětí | Typ článku: Studie

Cukrovka II. typu (onemocnění, které u nás v současné době hrozí již skoro každému desátému obyvateli, pozn. překladatele) se typicky objevuje ve středním věku a je úzce svázána s obezitou.

Dr. JoAnne Harella, vedoucí studie a profesorka ošetřovatelství na zmíněné univerzitě, prohlásila, že pro ni bylo šokující zvláště tak výrazné zvýšení rizika. Při zkoumání zdravotních návyků dětí zjistila, že doporučovanou výživovou pyramidu postavily doslova hlavou dolů – právě ty potraviny, které by se měly užívat s mírou, tuky a sladkosti, totiž tvořily základ jejich jídelníčku.

Inzulínová rezistence je stav, při kterém přirozeně se vyskytující hormon inzulín ztrácí svoji schopnost odstraňovat nadbytek krevního cukru z krevního řečiště. Obezita nutí tělo produkovat stále větší množství inzulínu – aby udrželo hladinu krevního cukru pod kontrolou. Inzulínová rezistence se typicky vyskytuje (ale nebývá diagnostikována) asi dekádu před tím, než dojde k vypuknutí cukrovky II. typu.

Počet přečtení: 2 983 Datum: 3. 7. 2007