Menopauza je normální | Prameny zdraví

Menopauza je normální

Susan Coleová z Denveru v Coloradu předpokládala, že ji potkají příležitostné návaly a noční pocení, když vstupovala ve věku padesáti let do přechodu, ale neočekávala, že oba tyto symptomy budou tak intenzivní.

Menopauza je normální

Rubrika: Zdraví ženy | Typ článku: Články

„Návaly horkosti byly, jako kdyby mne někdo připoutal na elektrické křeslo," řekla. „Náhle mne přepadl pocit intenzivní horkosti. K takovým epizodám docházelo naprosto nečekaně, což mne také obtěžovalo. Z ničeho nic, bum, a byl tady nával."

Nejenom, že byly tyto návaly velmi silné, dostavovaly se také velmi často: Susan zakoušela mezi deseti a patnácti horkými návaly denně. V noci se rovněž velmi silně potila. „Za chvíli jsem dokázala propotit noční košili." Lékař jí nakonec předepsal hormonální restituční terapii. Bylo prokázáno, že tyto hormony významně zvyšují riziko rakoviny prsu. Susan se obávala, že léky budou účinkovat jako katalyzátor pro nástup rakoviny, a to i v souvislosti s tím, že prodělala fibrocystické onemocnění prsu.

Vzhledem k tomu, že vždycky věřila, že strava hraje ve zdraví důležitou roli, Susan se rozhodla změnit svůj jídelníček. V té době se sice vyhýbala tmavému masu, ale ještě jedla vejce a velké množství mléčných výrobků, zejména sýrů. A tak byla její strava, přestože se vzdala tmavého masa, ještě stále bohatá na živočišné bílkoviny a tuky. Domnívala se, že snad by mohla tato změna jídelníčku přinést úlevu od příznaků menopauzy. V roce 1995 objevila moji knihu The McDougall Program - Twelve Days to Dynamic Health a přešla na doporučovanou stravu.

„Začala jsem se cítit lépe již během prvního týdne McDougallovy diety," řekla. „Návaly horkosti a noční pocení se zredukovaly asi o 90 procent. Byly rovněž méně časté. Příznaky byly tak mírné, že jsem se rozhodla, že se to dá vydržet.

Vydržet se to dalo, dokud se držela doporučené stravy, řekla Susan. „Uvědomila jsem si, že se symptomy zhoršovaly, kdykoliv jsem se proti dietě nějak prohřešila. Pokaždé, když jsem snědla nějaké tučné jídlo nebo něco s vysokým obsahem živočišných bílkovin, příštího dne byly příznaky menopauzy mnohem silnější. Když se ale držím diety, cítím se výborně."

Ženy se dnes blíží k menopauze, jako by se jednalo o nebezpečí na silnici, místo, kde se život vymyká kontrole a bolestivé zkušenosti jsou nejenom nevyhnutelné, ale je třeba s nimi prostě počítat. Přechod se dostavuje podle vlastního jízdního řádu a nutí každou ženu, aby si odpověděla na vážné otázky, které mohou změnit její život: Budu potřebovat hormonální restituční terapii? Převáží prospěšné účinky těchto léků potenciální škodlivé vedlejší účinky? Pokud se HRT vyhnu, riskuji tím předčasný infarkt nebo osteoporózu? Budu se muset vyrovnávat s únavnými epizodami nočního pocení anebo s vysilující depresí? Jak se mi podaří s těmito změnami vyrovnat?

Dobrou zprávou je, že menopauza je normálním, přirozeným stavem v životě, kterým ženy procházely po celá tisíciletí bez pomoci lékařů a farmaceutických společností. I dnešní žena může projít menopauzou bez větších problémů pouze tím, když povede takový životní styl a bude jíst takovou stravu, které vedou k vyrovnanější hladině hormonů. Pokud je potřeba HRT, zdravá strava a optimální životní styl zmírní negativní vedlejší účinky těchto léků.

Z knihy dr. Johna McDougalla „The McDougall Program for Women".

Počet přečtení: 7 703 Datum: 5. 8. 2013