Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Jaké jsou škodlivé účinky slunečního záření na lidský organismus?

V první řadě je to předčasné stárnutí kůže, která se stává vrásčitá, nepravidelně pigmentovaná, tenká a nepružná. Sluneční záření patří mezi hlavní rizikové faktory rakoviny kůže, především u lidí se světlou barvou pleti.
Rubrika: Slunce
|
Typ článku: Rady lékaře

Spálení kůže podporuje vznik melanomu. Uvádí se, že je nebezpečné spálit si kůži až ke vzniku puchýřů zejména v dětství. Bylo zjištěno, že 80 procent slunečního záření z celkového množství za celý život získá člověk právě během dětství. Pro vznik karcinomu kůže je zase nebezpečná dlouhodobá expozice slunečnímu záření. Dalším postiženým orgánem je oko. Nadměrné působení slunečního záření podporuje vznik šedého zákalu a melanomu na sítnici oka.

Některé novější studie naznačují, že strava bohatá na tuky kombinovaná se slunečním zářením je také schopna podporovat vznik a rozvoj rakoviny kůže.

Zdá se, že éra opalování pomalu končí. Nadměrné opalování může mít za následek vznik karcinomů nebo melanomů kůže, dvou nejčastějších forem kožních nádorů, a dále nadměrnou tvorbu vrásek a předčasné stárnutí kůže. Počet karcinomů a melanomů kůže v populaci se každých 10 let zvýší o 5 až 10 procent. V přiměřeném množství však může být sluneční lázeň vašemu zdraví velice prospěšná.

Dr. Hans Diehl, M.P.H., zakladatel programu CHIP, odborník na zdravou výživu a životosprávu

Počet přečtení: 4891
Datum: 6. 12. 2009