Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Jak ovlivňuje naše zdraví vzduch, který dýcháme?

Vzduch obsahuje asi 21 procent kyslíku, zbytek tvoří dusík a několik dalších plynů. Protože lidský organismus je na kyslíku závislý, každá z našich 100 trilionů buněk ho musí dostat v dostatečném množství, jinak odumře. Kyslík ze vzduchu je vychytáván (absorbován) v plicích a dopravován prostřednictvím červených krvinek až k buňkám.
Rubrika: Vzduch
|
Typ článku: Rady lékaře

Buňky dostatečně zásobené kyslíkem jsou zdravé buňky, které budou přispívat k celkovému zdraví a pohodě. Škodlivé je naopak vše, co omezuje vstup kyslíku do plic anebo schopnost organismu dopravit jej k buňkám.

Molekuly vzduchu mohou být nabité pozitivně nebo negativně. Znečištěný vzduch obsahuje obvykle více pozitivně nabitých iontů. Takový je například vzduch kolem dálnic a letišť nebo v uzavřených, špatně ventilovaných místnostech.

Vzduch s převahou negativně nabitých iontů můžeme dýchat v oblastech, kde jsou vodní či zalesněné plochy – kolem jezer, poblíž řek a vodopádů, na mořské pláži, v lese, ale také po bouřce. Vdechování takového vzduchu přináší organismu velké osvěžení.

Další způsob, jak se můžete cítit lépe, je čas od času si udělat přestávku v práci a několikrát se zhluboka nadechnout. To dodá vašemu organismu „extra dávku kyslíku“ a lépe se zbavíte oxidu uhličitého.

Další způsob, jak občerstvit organismus kyslíkem, je pohyb. Tělesné cvičení rozproudí krev a tím se okysličí celý váš organismus.

A nezapomeňte na domácí rostliny. Doporučuje se přibližně na každých 10 m2 umístit jednu rostlinu. Živé rostliny nejenom očistí vzduch od některých toxických látek a obohatí ho kyslíkem, ale jako bonus vám možná přidají i několik negativně nabitých iontů!

Dr. Hans Diehl, M.P.H., zakladatel programu CHIP, odborník na zdravou výživu a životosprávu

Počet přečtení: 5025
Datum: 19. 8. 2009