Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Inspirace pro ochucování jídel

Dnes můžeme koupit nepřeberné množství různých druhů ochucovadel. V regálech s kořením nejdete od léčivých bylinek až po zdravotně nevhodné druhy kořenících směsí.
Rubrika: Bylinky
|
Typ článku: Články

Mnozí lidé si zvykli na to, že chuť jídla bývá mnohem intenzivnější, než by ji bylo možné dosáhnout za pomoci použitých surovin. Zvýrazňovače chutí a dráždivá koření přinášejí své ovoce – otupělost chuťových receptorů při konzumaci skutečně zdravých potravin v přirozené podobě, negativní vliv na trávící orgány a v neposlední řadě vliv na jemné mozkové buňky a CNS.

Naštěstí však obchody ještě pořád nabízejí také širokou škálu bylinek, které trávení pomáhají a mají léčivé účinky. Při jejich rozumném užívání nám naše trávící orgány poděkují a jazyk si zachová schopnost rozlišovat jemné chutě přirozených plodů našich polí a zahrad.

Čerstvé bylinky a natě mají dostatek omlazujících enzymů a ochranného chlorofylu. Mnohé z nich jsou také zdrojem minerálních látek a vitaminů. Vaříme-li bylinky společně s jídlem, lépe se uvolní některé minerály, ztrácí se však významná část jejich chuti a síly. Přidáním např. saturejky během varu luštěnin se snižuje riziko nadýmání. Jinou variantou je přidávat bylinky až ke konci vaření pro zachování jejich vůně a chuti. Také je možné přidat je až těsně před podáváním, což kromě silné aromatické chuti plní také estetickou funkci.

Pokud nemáte s používáním bylinek zkušenosti, používejte je zpočátku jednotlivě a tak nejlépe zjistíte, která bylinka vám pro vaše trávení nebo chuť vyhovuje. Časem se naučíte tyto chutě rozumně kombinovat. Je to podobné jako u potravin, také ne všechny se snesou v jednom jídle.

Jak je do sebe dostat? Obyčejně lístek petržele končí nedotčený na okraji talíře. L Při svých cestách do zemí východní Evropy (části Ukrajiny, Moldávie, Kavkaz) jsem se nestačil divit. Ke každému jídlu dají na stůl docela velkou kytici různých čerstvých zelených bylin a natí (petrželka, koriandr, kopr, bazalka, česnek, cibulka apod.) a strávníci je přikusují k jídlu, jako by to byla pochoutka. Také jejich saláty jsou mnohem více obohacené natěmi než ty naše.

Musím říct, že dnes mi jejich tzv. „zeleň“ sice nechutná více než předtím, ale naučil jsem se tyto natě a bylinky vědomě přikusovat s vědomím, že jsou skutečně hodně zdraví prospěšné. Z toho mám pak dobrý pocit, který přinejmenším nahradí chuťový deficit. J Samozřejmě dávám přednost bylinám z vlastní zahrádky, luk nebo alespoň z balkónové produkce.

Výběr nejběžnějších bylinek a přírodních ochucovadel:

Bazalka ladí s česnekem, rajčaty a s olivovým olejem, ale také k ochucení zelí, hodí se k dochucení zeleninových salátů, polévek, těstovin, rýže.

Bobkový list je vhodný k jídlům z luštěnin, k některým přílohovým obilovinám, k zahušťovaným jídlům nakyselo.

Cibule jak ve své tradiční podobě, tak i v podobě zelených natí, se hodí všude. České jídlo bez cibule nebývá. Kromě silného aromatu podporujícího chuť má cibule dezinfekční účinky, chrání trávící orgány a přispívá k vylučování hlenů.

Česnek se užívá jako součást klasických i alternativních slovanských a okolních kuchyní, často jako hlavní chuťová složka. Česnekem se ochucují polévky (česnečka, bramborová, hrachová, fazolová), luštěniny (hrachová kaše, čočka), zeleninová a bramborová jídla apod. Zejména v syrovém stavu má česnek významné léčebné účinky. Když vidíte, že česneku z jara rostou mladé zelené lístky, můžeme je směle přikusovat ke každému jídlu.

Dobromysl (neboli oregano) se hodně používá v kombinaci s rajčaty, paprikami, cuketami, lilkem do polévek, dušené zeleniny, zeleninových salátů. Hojně se používá při přípravě italských pokrmů, např. na pizzu, špagetovou směs, také ve francouzské kuchyni, kromě jiného jako součást provensálského koření (dobromysl, rozmarýn, tymián, saturejka, majoránka).

Estragon využijeme nejlépe k dochucení bílých polévek, omáček, bylinkových másel, nejrůznějších pomazánek, salátů, nádivek apod. Zvýrazní chuť jemné zeleniny, jako je brokolice, květák, cukety, fazolky a chřest. Je vhodný na ochucení zálivek – dresinků.

Kopr se používá v neslané dietě vzhledem k bohatému obsahu minerálních solí. Hojně se používá v kuchyních východní Evropy do zeleninových salátů a k přikusování k jídlu, ale také do boršče. V maďarské a slovenské kuchyni se používá více do polévek a zeleninových pokrmů na kyselo nebo sladkokyselo. V Čechách je známá sladkokyselá koprová omáčka.

Koriandr je součástí kořenících směsí „kari“. Čerstvé lístky jsou ideální v rajčatových omáčkách, avokádových zálivkách, nebo krémových studených omáčkách. Chutný je v pokrmech a pomazánkách z luštěnin, v různých polévkách a v zeleninových jídlech.

Kurkuma je současně dobrým barvivem „bledých“ jídel. Je vhodná v kombinaci s tofu, do různých polévek, bramborových a zeleninových jídel, zálivek. Je také zajímavým doplňkem k zabarvení těsta. Používá se také jako léčebný prostředek s významným protizánětlivým a protibolestivým účinkem.

Libeček můžeme při dietách použít místo soli. Je to aromatická bylinka, proto dávkujeme s opatrností. Svým příjemným aromatem velice připomíná polévkové koření a proto je vhodný na dochucení nejrůznějších polévek. Využití najde také při dochucení brambor a rýže, stejně jako přísada do dušených zeleninových jídel.

Lichořeřišnice je významnou léčebnou rostlinou. V kuchyni se používají její krásné sytě žluté a oranžové květy jako jedlá ozdoba různých jídel, nebo je můžete prostě jen tak přikusovat k jídlu. Pozor na mušky uvnitř květu.

Majoránka je naší tradiční bylinkou, kterou hojně používáme do tradičních pokrmů. Hodí se do polévek (hrachová, bramborová, kapustová), do některých jídel z luštěnin a jídlům z brambor. Do jídel jí přidáváme až ke konci, jinak může zhořknout. Dobře se doplňuje s chutí česneku.

Mateřídouška či tymián dobře ochutí pokrmy z luštěnin, rýže nebo zeleniny. Přidávají se také do salátů, omáček, pizzy a marinád. Dobře se kombinují s česnekem, olivami a rajčaty a jsou vhodné i do těstovinových pokrmů. Dávkujeme opatrně, ať jídlo nadměrně neprovoníme.

Mátu můžeme použít do zelených omáček, bylinkových másel, do jemných zeleninových pokrmů. Čerstvými lístky můžeme ochutit také sladké pokrmy, zpestří různé pudinky, dorty, sladké omáčky.

Meduňku ve formě čerstvých lístků používáme k dochucení salátů, omáček, pomazánek a bylinkových másel. Je vhodná do sladkých pokrmů a dezertů, ovocných salátů, pudinků.

Petržel je bylinkou, kterou zná snad každý. Učitel technologie nám na škole říkával, že nasekaná petrželka patří mimo nudlí s mákem na každé jídlo. J

Saturejka je příjemně voňavá, má pikantní, slabě peprnou chuť, nedráždí však žaludek. Je vhodná do luštěninových pokrmů (proti nadýmání), dobře se snáší také s některými druhy zeleniny.

Zázvor patří do stejné skupiny jako kurkuma, na rozdíl od slabě nahořklé chuti kurkumy je zázvor více pikantní. Používá se jako koření do restované zeleniny, polévek, do tofu, po špetkách do ovocných salátů a do pečiva. Z důvodu dráždivých účinků na trávící orgány jej neužívejme v jídlech často, jeho léčebné vlastnosti využívejme spíš v krátkodobých kúrách.

http://www.countrylife.cz/kurkuma-40-g-bio-sonnentor

http://www.countrylife.cz/bobkovy-list-10-g-bio-sonnentor

http://www.countrylife.cz/bobkovy-list-10-g-bio-sonnentor

Z nové knihy Romana Uhrina 77 inspirací pro zdravý život. Vydává nakladatelství Vyšehrad s OS Prameny zdraví.

Počet přečtení: 5861
Datum: 29. 5. 2016