Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Gymnastika posiluje kosti dívek, které se jí věnují

Výsledky malé studie vypracované na University of Georgia podporují známý poznatek o tom, že posilování snižuje riziko řídnutí kostí (a následných zlomenin). U sedmi mladých amerických gymnastek se totiž ukázalo, že hustota jejich kostní hmoty je vyšší než je u jejich vrstevnic běžné.
Rubrika: Pohyb
|
Typ článku: Studie

Vědci zjistili, že dívky, které se závodně věnovaly tomuto druhu sportu, měly po třech letech vyšší hustotu kostí než jiné dívky, které byly sice většinou fyzicky aktivní (hrály tenis, basketbal, softbal či fotbal), ale nevěnovaly se posilování. Na začátku studie bylo dívkám v obou skupinách okolo jedenácti let, měly podobnou váhu i výšku. Mezi oběma skupinami neexistovaly rozdíly v příjmu vápníku, který podle lékařů při výstavbě skeletonu také hraje roli.

Přestože tedy gymnastky běžně drží diety, je u nich zaznamenáváno zpomalení růstu a nepravidelná menstruace – což jsou všechno faktory, které zdraví kostí nesvědčí –, problémy s hustotou kostní hmoty nemají, ba právě naopak. V pozadí je zřejmě fakt, že větší akumulace svalové hmoty představuje větší zátěž i na kostní hmotu – a vede tedy k jejímu posílení.

Journal of Pediatrics 2002;141:211-216

Počet přečtení: 3706
Datum: 8. 11. 2007