Existuje způsob, jímž lze přesně zjistit, kolik tuku moje tělo obsahuje? | Prameny zdraví

Existuje způsob, jímž lze přesně zjistit, kolik tuku moje tělo obsahuje?

Nejpřesněji se změří množství tělesného tuku tak, že obézního ponoříte celého pod vodu a nádrž zvážíte. Na základě Archimédova zákona pak lze z rozdílu mezi hodnotou zjištěnou vážením pod vodou a na suchu vypočítat množství tuku v těle. Jinou možností je změřit speciálními kleštičkami tloušťku kožní řasy na různých místech těla.

Existuje způsob, jímž lze přesně zjistit, kolik tuku moje tělo obsahuje?

Rubrika: Hubnutí a obezita | Typ článku: Rady lékaře

K modernějším přístupům patří jednoduché měření bioelektrického odporu, kdy se pouhým přiložením elektrod na nohu a ruku zjistí vodivost tkání a z ní se pak určí podíl tuku v těle. Organizace zabývající se léčením obezity, jako je společnost STOB (Stop obezitě) či oddělení preventivního lékařství organizované při hygienických stanicích nebo jiná centra a poradny zdravého způsobu života bezpochyby disponují těmito přístroji a za poplatek vám změří podíl tukové tkáně v těle.

Jednoduché měření si můžete udělat i sami. Na levé straně trupu pod posledním žebrem si udělejte mezi ukazovákem a palcem kožní řasu. Pokud je vzdálenost mezi palcem a ukazovákem větší než 2 cm, měli byste něco dělat! Obezita může být nebezpečná – je to brána pro nejrůznější civilizační nemoci. Přestat kouřit, zhubnout a udržet si ideální hmotnost jsou dvě největší laskavosti, které můžete sami sobě prokázat.

Dr. Hans Diehl, M.P.H., zakladatel programu CHIP, odborník na zdravou výživu a životosprávu

Počet přečtení: 3 526 Datum: 22. 11. 2009