Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

ECHINACEA PURPUREA čili třapatka nachová - podpoří imunitu

To je taková růžová kopretina. Mnozí ji máme v okrasných zahrádkách, ani nevíme, jak je užitečná. Ano, i květiny nám pomáhají, abychom byli fit.
Rubrika: Bylinky
|
Typ článku: Encyklopedie

Před lety jsem pro Český rozhlas natáčela rozhovor s bylinářem ing. Pavlem Pokorným. Tehdy se ani nevědělo, že výtažek z téhle bylinky podporuje imunitu. Pan inženýr o ní mluvil tak přesvědčivě, že jsem si po odvysílání pořadu neodpočinula. Pořád jsem brala telefony a vypadala jsem, že se teprve učím číst. Posluchači si totiž chtěli zapsat, jak že se ta podivuhodná bylinka jmenuje. Její dlouhé jméno si napoprvé nezapamatovali. A tak se ptali: Jak jste to říkali? E–chi co? E–chi–na ce–a. Tehdy byla k mání drahá dovozová, ale taky podstatně levnější česká. Poradila jsem jim, ať si dají tu práci a seženou si tu levnější. Za pár dnů se o mě pokoušela choroba. Vyzkouším ten zázrak, řekla jsem si. Zastavila jsem se v jednom pražském bylinářství. Měli tam vzorně vyrovnané tinktury z mnoha léčivých bylin. Všechny druhy stály v zákrytech za sebou. Jen u cedulky s nápisem echinacea byl dlouhý tunel. Dříve neznámá echinacea už byla vyprodána. Tehdy jsem si uvědomila sílu médií. V případě bylinek mě to těší – vždycky ráda pomáhám propagovat zdravější a levnější variantu léčení.

Doba pokročila a na trhu už je bezpočet přípravků z této rostliny, ať už jsou to kapky nebo bonbony. Jak poznat, zda je tam dostatek té účinné látky? Když si dáme extrakt do úst, správně by nás to tak trochu mělo pálit.

Echinacea je bylinka první volby – když na nás něco leze, dáme si pár kapek tinktury pod jazyk a počkáme aspoň pár minut, až se vstřebá. Když nebudeme otálet, možná takto zvládneme i počínající zánět v uchu. Tam to ale jistíme olivovým olejem, v němž jsme vylouhovali kousek česneku. Pár kapek kápneme do ucha a necháme působit. V tyto dny je vhodné vyřadit z jídelníčku mléčné výrobky.

Echinacea se ovšem nepoužívá jen při akutních onemocněních typu chřipka či nachlazení. Je dobré ji užívat všude tam, kde je dlouhodobý problém se sníženou imunitou. Tělo bude vděčné za jakoukoli podporu. Je to, jako by mělo málo bojovníků k obraně hradeb. Když třeba pět bojovníků má hlídat deset vchodů do města, těžko to zvládá, a když se navíc tlačí horda nepřátel hlavním vchodem, těžko pak uhlídat vchody postranní… A tak i tělo, vyčerpávané malými, ale častými šarvátkami s banálními nepřáteli, nakonec může podlehnout zákeřné chorobě. Takže pamatujte na tuhle květinku nejen v předjaří, kdy potřebujete vyhrát boj s infekčními chorobami. Obsahuje látky, které přispívají k tvorbě interferonu, což je pomocník v boji nejen proti virovým infekcím, ale i proti neposlušným nádorovým buňkám.

Echinacea je také dobrou pomocnicí v kosmetice. Lihovým výtažkem, mírně zředěným, můžeme dezinfikovat akné nebo nehojící se ranky.

Z knihy Hanky Synkové Všechno je dobré. Vydalo nakladatelství Triton.

Počet přečtení: 3926
Datum: 18. 10. 2016