Deset kroků ke změně | Prameny zdraví

Deset kroků ke změně

Je-li vaším problémem přejídání se nebo zobání mezi hlavními jídly, udělejte si důkladnou inventuru - kdy, kolik a co jíte. Jestliže kouříte, spočítejte si, kolik cigaret a při jakých příležitostech vykouříte. Zmapujte si, kdy jste vystaveni největšímu stresu.

Deset kroků ke změně

Rubrika: Stres a psychika | Typ článku: Články

Zamyslete se nad tím, jak zakořeněný váš návyk je a do jaké míry vás má pod kontrolou.

1 Snažte se pochopit své reakce

Přiznejte si, že skutečně máte návyk. Například si všimněte, že pokaždé, když zazvoní telefon, automaticky si zapálíte cigaretu, anebo že kdykoliv uslyšíte znělku oznamující začátek zpráv, zatoužíte se uvelebit před obrazovkou ve svém oblíbeném křesle s miskou značkové zmrzliny.

Pokuste si zjistit nebo vysvětlit, proč se vám někdy cvičit chce a jindy ne. Pokud se vám podaří předvídat návykovou reakci, jste na půl cestě k tomu, abyste se jí zbavili.

2 Určete si specifické cíle

Cíle jako „budu jíst správně" nebo „musím se začít pohybovat" nebo „musím se naučit relaxovat" nestačí. Jedinou cestou k úspěchu je definovat přesně, čeho konkrétně chcete dosáhnout: jíst pouze, když se podává jídlo, jít 4× týdně na rychlou procházku, vypít denně 6 sklenic vody, nebo provádět ráno a večer dechová cvičení.

3 Představte si sami sebe bez nežádoucího návyku

Představte si, že místo kouření se věnujete nějaké manuální práci nebo koníčku, že místo pojídání brambůrků čtete zajímavý časopis, namísto hrbení nad klávesnicí (jako byste měli kyfózu) sedíte u počítače krásně zpříma. Jedete-li na služební cestu, představujte si, jak ráno začínáte svůj den v hotelovém bazénu a jak si večer místo zákusku dáváte ovoce.

4 Vytvořte si podpůrný systém

Svěřte se rodině a přátelům s rozhodnutím skoncovat se svým zlozvykem. Pokuste se někoho přesvědčit, aby se k vám přidal. I vašim spolupracovníkům by prospělo, kdyby přestali kouřit, užívat alkohol nebo pít kávu. Nestyďte se požádat o povzbuzení, když jste dole, nebo o potlesk, když se vám daří. Potřebujete veškerou pomoc a podporu, již můžete získat.

5 Vyhodnocujte pravidelně dosažené cíle

Všichni můžeme dělat - a také děláme - chyby. Možná jste se zmýlili v samotném cíli. Třeba nebyl reálný. Uběhnutí 10 km za každého počasí může být nad vaše možnosti. Snad bylo nerealistické rozhodnutí, že po zbytek života nevezmete do úst ani kousek čokolády.
Každý týden si najděte chvíli na"realistický audit". Daří se mi realizovat můj cíl? Jak se cítím? Jestliže mám problémy nebo pochyby, není třeba zavrhnout celý program. Modifikujte jej. Snažte se uběhnout pouze 5 km pětkrát týdně anebo si při jídle občas dopřejte malý kousek čokolády.

6 Dopřejte si někdy něco

Rozloučení se starým „přítelem" nebývá snadné. Je rozumné pokusit se nějak tuto ztrátu kompenzovat. Máte-li náročný den, občas se zastavte, uvolněte, zaposlouchejte do vaší oblíbené melodie, projděte alejí anebo si připomeňte nějaký krásný zážitek. Bude vás to inspirovat a naplní novou energií.

7 Co nejčastěji se odměňujte

Nečekejte s oslavou až do cílové rovinky. Zajděte si na koncert, užijte si operní nebo divadelní představení, navštivte saunu, dejte si masáž, jděte si zahrát tenis, naplánujte si exotickou dovolenou, kupte si něco, o čem jste dlouho snili, atd. Nebudete-li zapomínat se odměňovat, vaše šance na úspěch se zvýší.

8 Nevracejte se do vyjetých kolejí

Je to divné, ale čím je člověk blíže cíli, tím více je ohrožen tím, že se vrátí do starých kolejí. Cítíte-li, že vaše předsevzetí slábne, připomeňte si svůj původní cíl a důvody, proč jste se pro něj rozhodli. Nevzdávejte se. Pokračujte a dokažte si, že nad svým zlozvykem zvítězíte.

9 Smiřte se s tím, že někdy uklouznete

Berte své prohry s nadhledem. S pokušeními si nezahrávejte, ale snažte se jim vyhnout. Myslete a teprve potom jednejte. Skončíte-li přesto u zmrzlinového poháru, udělejte za celou epizodou znovu tečku. Neužírejte se minulými prohrami.

10 Udržujte si smysl pro humor

Jestliže toužíte po zákusku, zmrzlině, kávě anebo něčem jiném tak moc, že byste až křičeli, nemusí vám být zrovna do smíchu. Přesto se pokuste brát to, resp. sami sebe s humorem. Za zkoušku to stojí.

Nebojte se. Jednou se vám podaří definitivně zvítězit - a tímto vítězstvím se vám otevřou v životě úplně nové obzory.

Petr a Magda Škrlovi

Počet přečtení: 2 697 Datum: 19. 8. 2013