Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Cítit se skvěle

Skoro po dvacet let koordinuji programy týkající se zdraví. Po celé té době začínám mít dojem, že někteří z nás jsou možná poněkud přesyceni informacemi.
Rubrika: NEWSTART
|
Typ článku: Články

Také se mi zdá, že čím více toho víme o tom, co bychom měli dělat, tím obtížnější je uvést to do praxe. A aby to nebylo málo, když neděláme věci, o nichž víme, že bychom je dělat měli, zjistíme, že se dostáváme na cestu, která vede k pocitům viny a k depresím. Někdy jsou tyto pocity tak silné, že si naordinujeme jako kúru velkou jahodovou zmrzlinu. A tak, namísto abychom se cítili lépe, náš pocit viny stále narůstá, podobně jako náš obvod v pase.

Mám jeden návrh, o němž si myslím, že by se vám mohl líbit. Pamatujete si ještě na to informační předávkování, o kterém jsem se zmínil dříve? Vsadím se, že víte o deseti věcech, které byste měli dělat, a o dalších deseti, které byste naopak v zájmu svého zdraví dělat neměli. Z tohoto osobního seznamu si vyberte pouze jednu jedinou věc. Ano, pouze jednu. A pak, po následující tři měsíce, se jí držte. Začněte dělat něco, o čem víte, že byste to měli dělat, anebo přestaňte dělat něco, o čem víte, že byste to neměli dělat. A pamatujte si, že vaším cílem není usilovat o lepší zdraví, ale prostě se cítit dobře. Ať už si vyberete ze svého seznamu cokoliv, jedná se o způsob, jak toho dosáhnout.

Navrhuji tři měsíce, protože většina lidí nemá ráda závazky s otevřeným koncem. Po skončení této doby si zhodnoťte, co jste dělali, a rozhodněte se, zda v tom chcete pokračovat. Domnívám se, že se budete cítit o tolik lépe, že se rozhodnete zařadit tuto složku nastálo do svého života.

Je to základní psychologický poznatek, že kdykoliv máme pocit, že nám každý říká, co bychom měli a neměli dělat, máme sklon jít do těchto změn životního stylu se skřípajícími zuby. Když se nikdo nedívá, potichu se vrátíme ke svým původním návykům.

U některých lidí nedojde k žádným trvalým životním změnám, dokud si „nesáhnou na dno". Pokouším se nás této bolestné zkušenosti ušetřit.

Možná si myslíte: „To všechno zní pěkně, ale už jsem se o něco podobného pokoušel a k ničemu to nebylo, protože prostě nemám dost sil, abych to dokázal." Mám pro vás dobrou zprávu. Pokud se rozhodneme, že opravdu chceme jít správnou cestou, ale zdá se nám, že naše schopnosti či síla na to nestačí, můžeme použít předpis, který se nám nabízí v Božím slově. Apoštol Pavel, člověk, který věděl velmi dobře, jak je obtížné dostat do svého života dobré návyky a jak snadné je padnout, prohlásil v listě Filipským (4,13): „Všecko mohu v Kristu, který mi dává sílu." Nenechejte se zaplavit všemi těmi věcmi, o nichž víte, že byste je měli dělat. Soustřeďte se pouze na jednu. A požádejte Boha o pomoc.

Zamyslete se ještě nad tímhle. Když už jste se jednou pro něco rozhodli, řekněte každému, o co se pokoušíte. Řekněte to svému manželskému partnerovi, dětem, sousedce, spolupracovníkům. To vás bude motivovat, abyste vytrvali. A vaše odhodlání může pomoci někomu dalšímu, který je na stejné cestě sebeobviňování anebo který právě dopadl na ono pomyslné dno.

A když se vás někdo zeptá, proč to děláte, nevyjmenovávejte mu všechny prospěšné účinky, jako např. důležitost rozpumpování srdce či nejedení nasycených tuků atd. atp. Namísto toho mu jen řekněte: „Dělám to, protože se chci cítit dobře."

Má-li se zdravému životnímu stylu dostat v tomto světě pozornosti, musí se šířit prostřednictvím spokojených lidí, kteří jím žijí, radují se z něj a sdílí s dalšími, jaké je to dobré cítit se dobře.

Richard O'Ffill, Vibrant Life Jan/Feb 2006

Počet přečtení: 3157
Datum: 25. 10. 2012