Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Chvíle pro Echinaceu

Třapatka nachová je dnes (v USA) jednou z nejprodávanějších bylin (prodej třapatky činí až 10 procent z celkového prodeje bylinných produktů).
Rubrika: Bylinky
|
Typ článku: Články

Její používání je základem pro léčbu infekčních onemocnění horních cest dýchacích - svoji popularitu získala přitom třapatka tím, že má ve srovnání se syntetickými léky minimální vedlejší účinky.

Třapatka je ceněna i pro schopnost posilování vlastní imunity organismu.

V severní Americe je známo devět druhů třapatky, které rostou ve středozápadních nížinách. Je to květina z rodu sedmikrásek, která má tmavé hlavičky kuželovitého tvaru. Zářící okvětními lístky se většinou zbarví do růžového nebo purpurového odstínu. U třapatky se sklízejí kořeny v podzimním období, tj. po jejím vysemenění. Čerstvé nadzemní části se sbírají pouze v květnu.

Pro Indiány byla třapatka jednou z nejvýznamnějších rostlin. Původní Američané využívali tuto hodnotnou rostlinu k léčbě bolesti v ústech, krku, proti kašli, bolesti zubů aj. Kořen třapatky byl rovněž používán jako protijed při kousnutí či bodnutí jedovatým živočichem.

Na přelomu devatenáctého a dvacátého století se stala tinktura třapatky nejprodávanějším derivátem této rostliny, která má svůj původ v Americe. Ke konci dvacátých let století dvacátého však došlo k poklesu používání třapatky, a to v souvislosti s rozšířením běžných léků.

V dnešní době je na trhu možné zakoupit různé výrobky z třapatky, které se používají při léčbě infekčních onemocnění horních cest dýchacích, kašle a nachlazení, bolestí krku, zánětu průdušek a chřipky. Výtažky třapatky napomáhají rychlejšímu uzdravení. Rostlina je využívána i při léčbě bolestivých hnisavých ložisek v těle, popálenin, různých ran, chronických vředů, ekzémů a zanícení ústní dutiny.

Posílení imunity

Léčebné účinky třapatky spočívají v její schopnosti zvyšovat imunitu těla proti virovým a bakteriálním infekcím (nachlazení, chřipka atd). Třapatka zrychluje aktivaci makrofágů a neutrofilů, které zachycují a ničí bakterie napadající organismus a jiné další zástupce infekcí. Třapatka rovněž podporuje tvorbu bílých krvinek v buňkách, dále množství interferonu a interleukinu (které ovlivňují imunitu). Třapatka působí protizánětlivě a její opakované užívání zvyšuje obranyschopnost organismu. Ve Spojených státech je možno třapatku získat ve třech podobách: kořen třapatky angustifolii ( purpurový květ s úzkými lístky) a třapatky pallidy (květ je bledě purpurové barvy) a kořen a vrchní část třapatky purpurei (červenofialové barvy).

Německá organizace "Echinacea" doporučuje užívat extrakt z kořene třapatky pallidy pouze na léčbu příznaků chřipky. Dále doporučuje pít džus vyrobený z vrchní části třapatky purpurei při léčbě horních cest dýchacích a infekcí močových cest.

O užívání třapatky se píše v mnoha lékařských a farmakologických publikacích. Naneštěstí se ví málo o prováděných výzkumech a studiích produktů třapatky, která jsou i dnes k dostání na trhu. Protože z pěstitelského hlediska je nejméně náročná třapatka purpurea, spočívá zatím hlavní využití třapatky v pití džusu vyráběného právě z tohoto jejího typu.

Výzkum

Ti, kteří začali třapatku užívat pravidelně, zjistili, že méně trpí chronickými infekcemi horních cest dýchacích a také že infekce jsou méně vážné a mají kratší průběh. Při užívání třapatky jako léku proti chřipce byla změna zřetelná již po třech až čtyřech dnech od zahájení léčby.

Pokud se třapatka užívá již prvních příznacích rýmy, může se průběh rýmy zkrátit až o jednu třetinu. Vybraní francouzští studenti náchylní k infekci podstoupili osmitýdenní kůru užívání třapatky, a to v průběhu zimního semestru. Frekvence nachlazení se snížila o 20 procent.

Musíme ale upozornit na skutečnost, že pokud se třapatka užívá denně, její účinnost se postupně snižuje a vytrácí. Doporučuje se užívat třapatku při prvních projevech nachlazení či chřipky a užívání po dvou týdnech přerušit.
Účinnost třapatky závisí na vlivu jednotlivých složek, mezi které patří isobutylamidy, kyselina, polysacharidy a flavonoidy.

Při užívání třapatky nejsou známy žádné vedlejší příznaky, a to ani v kombinaci s léky. Rovněž není prokázána přítomnost toxinů. Jelikož třapatka stimuluje obranný mechanismus organismu, doporučuje se její pravidelné užívání nejdéle po dobu osmi týdnů.

Jak mnoho a v jaké formě?
Je třeba jasně říci, v jakých dávkách se má třapatka užívat, aby byla účinná. Běžnou denní dávku tvoří 900 miligramů ve formě tablet či kapslí nebo nejvýše 10 mililitrů ve formě tinktury.

Upozornění

Třapatku by neměli užívat lidé s autoimunitními nemocemi, jako je AIDS a revmatoidní artritida - třapatka by mohla svým působením na imunitu zapříčinit nepříznivé stimulační účinky. Taktéž by se jejího užívání měli zdržet lidé alergičtí na květiny z rodu sedmikrásek, lidé trpící tuberkulózou nebo roztroušenou sklerózou a těhotné ženy.

Dr. Winston Craig, profesor výživy na Andrews University

Počet přečtení: 4268
Datum: 31. 1. 2007