Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Chřest - jako afrodiziakum, i na očistu ledvin

Když se řekne chřest, jako by se ozvalo: afrodiziakum. Snad proto, že chřest čili špargl je bohatý na vitamin E, který leccos dokáže ovlivnit.
Rubrika: Zelenina
|
Typ článku: Encyklopedie

Chřest obsahuje asparagin – aminokyselinu, která působí močopudně. Umožňuje také uvolňovat cholesterol usazený v cévách, takže příznivě působí i na lidi trpící vysokým krevním tlakem a aterosklerózou. Pro své očistné účinky vylepšuje i pleť. Pokud se však chce vnitřně čistit celá rodina najednou, doporučuji nevodit si pár dní domů návštěvy. Odér v nejmenší místnosti by byl patrně nepřehlédnutelný.

Chřest si můžeme sami pěstovat. Mně ovšem vždycky bylo líto zničit přízdobu k růžím – ano, to je takový ten venkovní asparágus. Když je však k mání svazek chřestu někde v obchodě, už v něm nevidím kytku, ale dobrou krmi, která se snadno připraví. Odkrojím tvrdší konce stonků, a pokud se při tom táhnou vlákna, jako když loupeme rebarboru, odstraním i je. Svazek pak dám do vroucí osolené vody, jako když dáváme květiny do vázy – hlavičkami nahoru. Ty hlavičky nemusí být ani ponořené – dojdou v páře. Ty jsou nejměkčí, nejlahodnější. Chřest nepotřebuje moc – tak pět až deset minut. Mám radost, že se chřest rozšířil i do veřejného stravování a v sezóně dokonce už mnohé restaurace pořádají chřestové dny.

Taky je moc dobré koupit si konzervu s nakládaným chřestem. Ano, jídlo by mělo být sice co nejčerstvější, ale jsme jenom lidi, a když nás honí mlsná, je lepší dát si konzervovaný chřest (dá se koupit ve skle, bez chemie, jen v slanocitronovém láku) než plechovku krevní tučnice nebo buřtguláše. Vitaminy se sice zčásti ztratí, ale minerály a močopudné látky zůstanou.

Z knihy Hanky Synkové Všechno je dobré. Vydalo nakladatelství Triton.

Počet přečtení: 3341
Datum: 6. 10. 2020