Britská média odrazují ženy od kojení | Prameny zdraví

Britská média odrazují ženy od kojení

Mnohou ženu žijící ve Velké Británii může od kojení odradit stereotypní způsob, kterým média tento mateřský úkon zpodobňují – jako problematickou, trapnou a kuriózní záležitost, která je spíše doménou bohatých, známých či výstředních osobností.

Britská média odrazují ženy od kojení

Rubrika: Zdraví dětí | Typ článku: Studie

Analýza vypracovaná pod vedením Lesley Hendersonové z Centre for Media and Communication Research v Londýně poukázala na to, že média do značné míry ignorují prokazatelné prospěšné účinky kojení a rizika podávání umělé kojenecké výživy. Např. televizní šoty. představovaly podávání umělé kojenecké výživy jako zcela běžnou a žádoucí záležitost, přičemž odkazy na kojení byly obvykle pouze v rovině slovní, zatímco příklady užívání kojenecké láhve byly prezentovány ve vizuální podobě. Kojení také sloužilo jako zdroj zábavných scén v rámci fiktivních televizních show. Obvykle se poukazovalo na problémy s ním spojené, přičemž potenciální rizika umělé výživy se většinou nedostala na pořad dne.

V novinách a časopisech nebyla situace o nic lepší. Bylo-li kojení zmíněno, list obvykle popisoval překážky, se kterými se kojící matka může setkat – přičemž chyběl návod, jak je překonat. V jednom článku bylo dokonce uvedeno, že kojení narušuje matčin spánek a způsobuje,že přibývá na váze. V novinových článcích matka v typické britské rodině obvykle nekojila. Ve Velké Británii patří procento kojících matek k nejnižším v Evropě.

British Medical Journal 2000;321:1196-1198

Počet přečtení: 2 699 Datum: 30. 8. 2007