Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Britská média odrazují ženy od kojení

Mnohou ženu žijící ve Velké Británii může od kojení odradit stereotypní způsob, kterým média tento mateřský úkon zpodobňují – jako problematickou, trapnou a kuriózní záležitost, která je spíše doménou bohatých, známých či výstředních osobností.
|
Typ článku: Studie

Analýza vypracovaná pod vedením Lesley Hendersonové z Centre for Media and Communication Research v Londýně poukázala na to, že média do značné míry ignorují prokazatelné prospěšné účinky kojení a rizika podávání umělé kojenecké výživy. Např. televizní šoty. představovaly podávání umělé kojenecké výživy jako zcela běžnou a žádoucí záležitost, přičemž odkazy na kojení byly obvykle pouze v rovině slovní, zatímco příklady užívání kojenecké láhve byly prezentovány ve vizuální podobě. Kojení také sloužilo jako zdroj zábavných scén v rámci fiktivních televizních show. Obvykle se poukazovalo na problémy s ním spojené, přičemž potenciální rizika umělé výživy se většinou nedostala na pořad dne.

V novinách a časopisech nebyla situace o nic lepší. Bylo-li kojení zmíněno, list obvykle popisoval překážky, se kterými se kojící matka může setkat – přičemž chyběl návod, jak je překonat. V jednom článku bylo dokonce uvedeno, že kojení narušuje matčin spánek a způsobuje,že přibývá na váze. V novinových článcích matka v typické britské rodině obvykle nekojila. Ve Velké Británii patří procento kojících matek k nejnižším v Evropě.

British Medical Journal 2000;321:1196-1198

Počet přečtení: 2754
Datum: 30. 8. 2007