Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Zvykne-li si mozek na kofein, vytváří se závislost

Pokud je kofein pro náš organizmus tak výhodný, jak nás o tom chtějí někteří lidé (dokonce i někteří odborníci) přesvědčit, proč potom mozek vynakládá tak velkou námahu na to, aby odstranil jeho účinky?

Mozek, který je účinkům kofeinu vystaven každý den, reaguje dvěma způsoby: nejprve v něm klesá tvorba acetylcholinu, což je způsob, jak tlumit vliv zvýšené hladiny acetylcholinu, kterou kofein vyvolal. Pak se v mozku zvyšuje počet receptorů adenozinu, což je reakce, která má zvýšit množství adenozinu v mozkových propojeních. Mozek potřebuje „brzdu“, i když kofein vytlačuje a blokuje adenozin.

Změny v mozku přispívají ke vzniku závislosti na kofeinu. Struktura mozku se změní – přizpůsobí se nové situaci a mozek vlastně účinky kofeinu na svoje neurony očekává. To je důvod, proč jsou spotřebitelé kávy tak závislí na své ranní dávce kávy. Kdyby ji nevypili, měli by pocit, že „jedou“ na poloviční výkon. Pokud by takový člověk kávu pít přestal, nejspíš se u něj objeví abstinenční příznaky (bolest hlavy a únava).

Ukázka z knihy dr. Neila Nedleyho „Život bez deprese“, kterou lze objednat na adrese www.a-o.cz.

Počet přečtení: 3861
Datum: 5. 3. 2010