Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Závislost na televizi

Děti vyrostly a odešly z domova. Už řadu let tedy žiji sama. Během doby jsem začala častěji sledovat televizi, abych zaplnila prázdné a osamělé hodiny.
Rubrika: Závislosti
|
Typ článku: Články

Než jsem si to uvědomila, televize nahradila další aktivity a stala se mým stálám společníkem. Často jsem se dívala tak dlouho do noci, až jsem v křesle usnula. Ráno jsem se pak divila, proč se vystavuji takovému mučení.

Čím víc jsem se na televizi dívala, tím více jsem se cítila opuštěná, osamělá a bezmocná. Zjistila jsem, že přepínám z kanálu na kanál v bláhové snaze najít něco, na co by se dalo dívat. Už mi ani nešlo o program, spíše jsem jen vyhledávala únik, který mi televize nabízela.

Pořady, které jsem sledovala, bych si v životě nekoupila na videokazetě. Přesto jsem se stále okrádala o spánek a dívala se, dokud pořad neskončil, jenom proto, že byl v televizi. I když jsem musela druhého dne vstát a jít do práce nevyspalá a neodpočinutá. Byla jsem sama na sebe tak naštvaná! Uvědomovala jsem si, že mne televize okráda o čas, o společenské aktivity i o štěstí. Dokonce jsem byla schopná přiznat, že jsem na ní závislá. Zdálo se mi však, že nemám sílu s tím něco udělat.

Pak jsem navštívila seminář Lifestyle Matters, lekci nazvanou Past zábavy. Ten večer změnil můj život! Začala jsem o tom každému vyprávět, protože jsem pochopila, že existuje cesta, jak se závislosti zbavit.

Když jsem řekla své matce o všem, co jsem se naučila, zbavila se své závislosti na televizi i ona! Žila v domově důchodců a trávila nekonečné hodiny sledováním filmů. Místo této bezmyšlenkovité aktivity začala máma číst knihy. Rovněž já jsem zjistila, že mám dost volna na to, abych si přečetla dobrou knihu – a přitom šla včas do postele. Jak se začaly měnit moje návyky, docházelo ke změnám také v ostatních oblastech mého života. Dnes mám řadu koníčků a sociálních aktivit, které mi přinášejí mnohem větší uspokojení – a čas mi ubíhá daleko užitečněji.

Je možné se osvobodit od televize, filmových představení i internetových her, i když se už staly pevnou součástí vašeho života. Dnes ráda zdravě vařím, jsem aktivní v dobrovolnické organizaci a miluji práci na zahradě. S depresemi jsem schopná vypořádat se daleko lepším způsobem a mám více času na procházky, čtení a pomoc sousedům. Vyzkoušejte to! Stanete se lepším a šťastnějším člověkem.

Pat Bodiová, z knihy Cesta ke svobodě

Počet přečtení: 5989
Datum: 10. 8. 2017