Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Závislost může potkat každého

Na počátku závislosti je obvykle požitek nebo zážitek, který mění vnímání reality.
Rubrika: Závislosti
|
Typ článku: Články

„První vyhrání z kapsy vyhání“ – hrací automaty umístěné poblíž vchodu do herny mají lépe nastavený poměr výhra/prohra, aby vlákaly zájemce jít dál. Patologické hráčství má v sobě potenciál zničit rodinu i vztahy a často i život člověka.

Jak reagujete, když jste pod velkým tlakem, ve smutku nebo s pocitem beznaděje a nesmyslnosti života či marných snah? Jakým způsobem posilujete své vlastní sebehodnocení, kompenzujete své pocity nízkosti v porovnávání s druhými lidmi? Je způsob, jak uniknout tíživé realitě všedního dne? Jak je možné vychutnat život?

Říká se, že sklenička vína k dobrému jídlu nebo jedno pivo přece k opilosti nevede. Konzumace látek schopných vyvolat závislost je v naší společnosti pevně zabudovaná. Problém je v tom, že není žádný medicínský marker toho, u koho se setkání s drogou rozvine od běžné konzumace až do závislosti a u koho ne (u alkoholu to je u 13 lidí ze sta). 80 % kuřáků, kteří experimentují s cigaretou, se stane závislými konzumenty, kteří podporují tabákový průmysl i za cenu vlastního sebezničení.

Proč děláme to, co nám škodí

Jsou různé motivy, proč děláme něco, o čem víme, že ve svém důsledku škodí nám samotným nebo blízkým lidem v našem okolí. Touha zažít něco nového, neobvyklého, vzrušujícího, touha po zábavě, obveselení, přizpůsobit se společnosti, zahnat nudu či snaha zapomenout nebo uniknout tíživé skutečnosti. Svůj vliv mají genetické faktory, osobní nastavení, vlastnosti produktu i společenské normy, přijatelnost, dostupnost, zákonné nastavení.

Pokud je v pozadí touha po uvolnění, je nutné mít se na pozoru, neboť cesta od konzumace k závislosti je plynulá. Kontrola nad konzumací se snadno ztrácí, dochází k bažení, silné psychické touze, často i k závislosti fyzické.

Závislost je dle mezinárodní klasifikace stav, kdy jsou splněna tři nebo více z následujících kritérií:

  • Vnitřní tlak na užívání – snížená schopnost kontroly konzumace;
  • Tělesné potíže při vysazení nebo snížení konzumu;
  • Vznik tolerance – k dosažení stejného účinku je nutné dávky zvyšovat;
  • Jsou omezovány jiné zájmy, je zvýšená potřeba času na obstarání, konzumaci nebo zotavení z drogy;
  • Navzdory vědomí o škodlivosti, problémům ve vztazích a již existujícímu zdravotnímu poškození konzumace pokračuje.

Nechemické drogy

Jako drogy označujeme látky, které mají psychoaktivní vlastnosti – tj. působí na centrální nervový systém a mění způsob prožívání, náladu a chování. Obecně je dělíme na tři skupiny. Jsou to látky, které (a) uklidňují nebo tlumí – alkohol, léky na uklidnění, na spaní, heroin, kanabis; (b) vzrušují, nabuzují – nikotin, kokain, extáze, pervitin; (c) halucinogeny – LSD.

Jejich společnou vlastností je, že díky své chemické struktuře napodobují aktivitu buněk vlastního těla, ovlivňují nervové spoje a buňky, a tím porušují zdravou rovnováhu a funkce především centrálního nervového systému.

Jako nechemické drogy se označují aktivity a náruživost ve vztazích. Nejznámější vztahové poruchy jsou hráčství u mužů, nakupování u žen, závislost na práci (workoholizmus), na penězích, na internetu a elektronických médiích či na ideologii.

Mechanizmem působení je zvýšení hladiny nervového přenašeče dopaminu v systému odměn. Tento systém v mozku vytváří učební signál, který se jako vzorec chování v budoucnu opakuje. Mozek se přizpůsobuje změněným poměrům ve snaze zachovat rovnováhu a v důsledku toho bažení nemá nic do činění s vůlí, nýbrž se změněným způsobem učení, což ovlivňuje procesy motivace a rozhodování. To vysvětluje potíže při snaze udržet svůj konzum či vztahy na uzdě, kontrolovat je nebo zastavit. Při vysazení pak trvá několik týdnů i měsíců, než se zdravá rovnováha opět vytvoří. Avšak i tak zůstává jedinec k závislému chování vnímavý.

Jana Krynská, Advent

Počet přečtení: 342
Datum: 10. 2. 2023