Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

WHO snižuje doporučení příjmu vápníku

V protikladu k dlouholetému trendu stále zvyšovat doporučené dávky příjmu vápníku, vydala nyní komise Světové zdravotnické organizace (WHO) doporučení, že stačí již příjem 400-500 mg vápníku denně (pro porovnání: v ČR se běžně doporučuje 800-1200 mg vápníku denně).
|
Typ článku: Studie

A toto doporučení minimálního příjmu platí dokonce pouze pro starší lidi žijící v zemích s vysokým výskytem zlomenin kostí. V zemích s nízkým výskytem zlomenin nepovažuje již totiž WHO napříště za nutné nějakým způsobem minimální potřebné množství vápníku vůbec kvantifikovat.

Komise se při tomto svém nejnovějším doporučení odvolává na tzv. „vápníkový paradox“, totiž na skutečnost, že výskyt zlomenin krčku stehenní kosti je nejvyšší v zemích s vysokým příjmem vápníku, zatímco v zemích s nízkým příjmem vápníku je jejich výskyt nízký.

Komise uvádí, že po prozkoumání veškerých dostupných dat se zřetelně ukazuje možnost, že negativní účinek bílkovin, a to zvláště živočišných (ale ne rostlinných), ruší pozitivní účinek vysokého příjmu vápníku.

Vedle toho doporučuje komise jako prevenci zlomenin kostí, resp. osteoporózy, příjem 5-10 mikrogramů vitamínu D denně, toto však pouze v případě, není-li člověk pravidelně vystaven slunečnímu svitu (vitamín D se vytváří na pokožce při přímém vystavení slunci). Dále se doporučuje snížit spotřebu soli a zvýšit spotřebu ovoce a zeleniny. Přirozeně je rovněž výhodou, když člověk nemá nadváhu, nekouří ani nepije alkoholické nápoje.

Tato nová zpráva WHO je těžkou ranou pro mlékárenský průmysl, který doporučuje mléko zejména kvůli jeho vysokému obsahu vápníku.

WHO Technical Report Series 916: World Health Organization, Genf, 2003

Počet přečtení: 4668
Datum: 11. 12. 2004