Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Vysoký krevní tlak lze vyléčit stravou a pohybem

Předností výsledků velkých studií je velká vypovídací přesnost. Do druhé studie na zdravotních sestrách (Nurses' Health Study) bylo zahrnuto 83 882 dospělých žen ve věku od 27 do 44 let.
Rubrika: Krevní tlak
|
Typ článku: Studie

Na začátku studie, v roce 1991, měly všechny tyto ženy normální krevní tlak (pod 120/80), netrpěly cukrovkou, srdečním onemocněním ani rakovinou. Tyto ženy poté vědci čtrnáct let sledovali. Během této doby se u 12 319 z nich rozvinula hypertenze.

U těch žen, u kterých se vysoký krevní tlak neobjevil, byla častější konzumace množství ovoce, zeleniny, ořechů a luštěnin. Používaly nízkotučné mléčné výrobky a celozrnné obiloviny, naopak nízká byla jejich spotřeba soli, sladkých limonád a tmavého masa.

Ženy s normálním krevním tlakem měly také normální tělesnou hmotnost. Obvykle aspoň pětkrát týdně absolvovaly nejméně třicetiminutovou procházku. Současně neužívaly v nadměrném množství alkohol ani léky, jako je např. acetaminofen nebo aspirin.

Každý prvek zdravého životního stylu přispíval svým dílem k tomu, že nedošlo ke zvýšení krevního tlaku. Vědci vyčíslili, že v případě zahrnutí všech výše zmíněných pozitivních faktorů do životosprávy je možné počítat s redukcí výskytu hypertenze o 80 %.

Léčby léky proti vysokému krevnímu tlaku sice dokáže snížit riziko mozkové mrtvice a infarktu, pokud však přejdete na zdravý životní styl, váš ošetřující lékař bude moci tyto léky postupně vysadit.

JAMA 2009;302(4):401-411

Počet přečtení: 4560
Datum: 1. 1. 2013