Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Voda - tajemství úspěchu

Po mnoho let se ambiciózní horolezecké týmy z celého světa snažily dosáhnout vrcholu nejvyšší hory světa - Mount Everestu. Mnozí lidé dokonce ztratili svůj život, ale tento zasněžený obr zůstával nepokořen. Až teprve v roce 1953 prolétla světem senzační zpráva, že horolezecký tým pod vedením Edmunda Hillaryho zasadil svoji vlajku na špičce světa. Víte, co bylo tajemstvím jejich úspěchu? Obyčejná voda.
Rubrika: Voda
|
Typ článku: Články

Hillary a členové jeho týmu denně pili asi dvanáct sklenic vody, čímž získávali vytrvalost a nabývali nové síly ke zdolání vrcholu. Členové neúspěšného švýcarského týmu na rozdíl od nich přijímali pouze 1-2 sklenice vody denně - a v důsledku toho se vyčerpání dostavilo dříve, než mohli dosáhnout vrcholu. Váš cíl nemusí být zdolávat vrcholy hor - přesto však může voda hrát roli v tom, zda v životě uspějete či nikoliv. Podívejme se blíže na to, jak k tomu dochází

Voda pročišťuje

Nejen, že je voda nezbytná pro udržení čistoty našich domovů, čistí také celé naše tělo: každý z nás se totiž až ze 70% skládá z vody. Voda je základem krve, mezibuněčné tekutiny, každé buňky, je nezbytná pro funkci orgánů i svalů, je obsažena dokonce i v tak suché hmotě, jakou se mohou zdát kosti. Při ztrátě 20% vody z těla dochází k odumírání životně důležitých center. Krev obsahuje 93% vody. Pokud dostatečně nepijeme, krev houstne a krevní oběh je narušen. Tím přidáváme práci nejen srdci, ale i našemu čistícímu aparátu - ledvinám. Nedostatek vody může vést k ledvinovým kamenům nebo k zánětu močového měchýře. Pročištění těla je zvlášť důležité pro alkoholiky a kuřáky, kteří se chtějí zbavit svých zlozvyků; voda jim pomůže odplavit toxické látky z těla. Pití vody odstraňuje zácpu, která je v naší společnosti velmi častým jevem (zapříčiňujícím řadu dalších nemocí). Pití vody, pohyb a vláknina ve stravě tento problém léčí.

Voda posiluje imunitní systém

Bílé krvinky ničí v našem těle škodlivé zárodky, viry a baktérie; ke své správné funkci potřebují ale dostatek vody. Při začínající infekci nebo nachlazení je vynikajícím lékem opět voda. Způsobuje totiž, že množící se baktérie jsou doslova vypláchnuty z těla a posílené bílé krvinky se pak postarají o zbytek "práce". I vysoká horečka někdy vzniká dehydratací. Napijete-li se, teplota poklesne.

Voda zvyšuje vytrvalost

Podle studií na sportovcích se tělesná aktivita po dostatečném pití vody zvyšuje až o 80%. Chcete-li tedy zvýšit svoji výkonnost, nezapomínejte na tento nejlepší "doping".

Voda způsobuje jasné myšlení

Také při duševní práci potřebujeme dodávat do organismu vodu, která je nesmírně důležitá pro správnou funkci mozkových buněk (tvořených vodou z plných 85%). Proto nezapomínejte pít, aby byly nervové tkáně vodou dobře zásobeny. Únava, bolesti hlavy i špatné soustředění se dají často lehce odstranit. Chcete-li mít více energie a sršet nápady, osvěžte se tím nejlepším nápojem.

Voda zlepšuje náladu

Nedostatek vody v nervových buňkách ovlivňuje také náladu. Pokud se cítíte nervózní, unavení, podráždění nebo v depresi - sklenice vody vám může zlepšit náladu.

Kolik vody bychom měli denně pít?
To určíme podle množství vody, kterou denně ztrácíme: ledvinami (v podobě moči) je to 51 sklenice, plícemi (vydechováním) dvě sklenice, kůží (pocením) dvě sklenice, stolicí ztrácíme půl sklenice vody. Celkem je to tedy deset sklenic vody. Toto množství musíme nahradit: jídlem většinou přijmeme tři sklenice vody, díky metabolickým změnám jednu sklenici a zbývajících šest sklenic je třeba vypít.

Kdy máme všechnu tuto vodu vypít?

Ne spolu s jídlem - žaludeční šťávy se tak ředí a doba trávení prodlužuje.
Ne půl hodiny před jídlem a hodinu po jídle, protože tekutiny se tráví předem a zvlášť (a tak by se zdržovalo trávení).
Nejlépe je pít mezi jídly - ráno po probuzení dvě sklenice (pročišťuje tělo, připravuje trávení), dopoledne dvě sklenice (mezi snídaní a obědem) a odpoledne další dvě sklenice (mezi obědem a večeří).

Myslíte si, že žízeň je dostatečným ukazatelem toho, kolik vody potřebujeme?
Při studiích na sportovcích se ukázalo, že těm, kteří běhali bez přijímání vody, stoupla rychle tělesná teplota. Druhé skupině sportovců, kteří pili podle žízně, teplota stoupla stejně vysoko, ale o něco pomaleji. U třetí skupiny, jejíž členové museli přijímat více tekutin, než sami cítili, že potřebují, nedosáhl vzestup teploty tak vysokých hodnot - voda udržela jejich teplotu jen mírně nad normálem a sportovci mohli pokračovat v běhu i dále. Žízeň tedy není spolehlivým ukazatelem, signalizuje pouze asi dvě třetiny skutečné potřeby vody.

Závěrečná otázka se týká nejvhodnějšího zdroje tekutin. Tím nejpřirozenějším nápojem, který odpovídá potřebám našeho organismu a nezatěžuje trávení, je čistá voda. Můžeme ji získat buď z testovaných venkovských studní nebo filtrací či převařením vody z kohoutku. Vhodným zdrojem jsou i minerální vody, u kterých ale musíme dbát na obměnu, aby nedocházelo k usazování minerálů v těle. Pokud si nemůžete zvyknout na chuť vody - je možné vodu ochucovat buď citrónovou šťávou nebo malým množstvím přírodního džusu. Pro doplnění tekutin jsou vhodné také bylinné čaje. Např. kopřiva či červený jetel čistí krev, máta nebo heřmánek mají antibakteriální účinky. Je možné používat i čaje ze sušeného ovoce, které mají svěží, přirozeně sladkou chuť. Vyhýbejte se slazeným limonádám, kávě, kakau, černému čaji a alkoholu, které škodí v důsledku obsahu drog.

Žízeň - to není zrovna nejpříjemnější pocit. Podobný pocit můžeme zažívat i v našem vnitřním životě. Často prožíváme těžkosti, zármutek, prázdnotu - kdy se naše nitro zdá být úplně "vyschlé". Podobně jako existuje lék na naši "tělesnou" žízeň, i naše vyschlé nitro může být osvěženo průzračným a osvěžujícím nápojem. Lidé se snaží čerpat vodu ze studní úspěchu, bezhlavého uctívání, kariéry, zábavy, nadpřirozených divů a senzací, vztahů bez závazků, ale přese všechno úsilí a naděje přichází po této intenzivní "kúře" znovu žízeň a prázdnota...

Ten, kdo stvořil člověka i jeho nitro, ví sám nejlépe, co může uspokojit naše touhy, utěšit náš strach a vyřešit naše problémy. Říká: "Každý, kdo pije tuto vodu, bude mít opět žízeň. Kdo by se však napil vody, kterou mu dám já, nebude žíznit navěky. Voda, kterou mu dám, stane se v něm pramenem, vyvěrajícím k životu věčnému." (Jan 4,13-14)

Podle zahraničních pramenů připravila Jana Konečná

Počet přečtení: 3359
Datum: 9. 4. 2007