Vitamín D chrání před myomy | Prameny zdraví

Vitamín D chrání před myomy

Další dobrá zpráva o vitamínu D. Mít ho v těle dostatek se skutečně vyplatí. Potvrdily to výsledky velké studie, kterou realizovali vědci z National Institute of Environmental Health Sciences (NIEHS).

Vitamín D chrání před myomy

Rubrika: Vitamíny a minerály | Typ článku: Studie

V průběhu let 1996 až 1999 byla u více než tisíce žen ve věku 35 až 49 let sledována hladina vitamínu D v krvi a výskyt myomů v děloze. Ukázalo se, že ženy, které mají dostatečnou hladinu tohoto vitamínu, mají o 32 % nižší riziko vzniku myomů oproti vrstevnicím, které mají vitamínu D nedostatek. A ještě toto: ženy, které stráví venku na čerstvém vzduchu aspoň hodinu denně, mají o 40 % nižší riziko vzniku myomů. 

Myomy jsou benigní tumory ze svalového tkaniva, které způsobují zvýšené krvácení nebo bolesti v podbřišku a hrozí u nich i jisté riziko propuknutí nádorové choroby. Myomatózní uterus je nejčastějším důvodem pro vykonání hysterektomie (chirurgické odstranění dělohy), což je v životě ženy fyzicky i psychicky velmi náročný zákrok. Takže ochrana vitamínem D je skvělá zpráva - máte v rukou nástroj, který riziko tohoto nepříjemného onemocnění může výrazně snížit! Už znáte svou hodnotu vitamínu D?

Převzato z webových stránek Ambulance klinické výživy

Počet přečtení: 5 717 Datum: 6. 7. 2020