Vitamín B3 chrání nejen před pelagrou | Prameny zdraví

Vitamín B3 chrání nejen před pelagrou

Vitamín B3 (niacin, kyselina nikotinová, niacinamid) je známý jako vitamín bránicí pelagře. Je důležitý kvůli řádnému krevnímu oběhu a pro zdravou funkci nervového systému. Je nezbytný pro metabolismus bílkovin, tuků i uhlohydrátů. Pomáhá udržovat zdravou pokožku. Často se předepisuje v případech studených nohou nebo rukou.

Vitamín B3 chrání nejen před pelagrou

Rubrika: Vitamíny a minerály | Typ článku: Poradna výživy

V megadávkách byl s úspěchem používán při léčení schizofrenie. Jeho extrémní nedostatek způsobuje pelagru, která se projevuje mj. halucinacemi a demencí, ale také vyrážkami na kůži a neurastenií. Mírný nedostatek vyvolává podrážděnost, nespavost, bolesti zad, bolení hlavy atp. V současné době se používá niacin při léčení autistických dětí. Není tomu tak dávno, co se pelagra objevovala mezi chudými rodinami žijícími na jihu USA, kteří se živili zejména kukuřicí a výrobky z kukuřice.

Niacin dokáže snížit hladinu cholesterolu i triglyceridů (krevních tuků). Poskytuje rovněž určitou ochranu před znečišťujícími látkami v ovzduší a jedy. V lékařské terminologii se můžeme setkat se třemi typickými projevy pelagry: deprese, dermatitida a průjem.

Z knihy Gunthera B. Pauliena, Ph.D. „The Divine Philosophy and Science of Health and Healing".

Počet přečtení: 3 029 Datum: 10. 1. 2012