Váhu určuje celkový jídelníček, nejenom příjem tuku | Prameny zdraví

Váhu určuje celkový jídelníček, nejenom příjem tuku

Podle poznatků týmu vědců mají ženy, které konzumují stravu obsahující značná množství tuku, cukru a „prázdných“ kalorií, podstatně vyšší riziko, že budou časem trpět nadváhou. Na druhé straně se ukázalo, že ani ti lidé, kteří drasticky omezují v rámci různých redukčních kúr příjem tuku (což má za následek tzv. jojo efekt), nejsou před obezitou chráněni.

Váhu určuje celkový jídelníček, nejenom příjem tuku

Rubrika: Hubnutí a obezita | Typ článku: Studie

Dr. Paula Quatromoni z Boston University School of Public Health zkoumala spolu s kolegy v dlouhodobé studii na 737 ženách, které na počátku studie netrpěly nadváhou, jakým způsobem přispívají stravovací návyky ke vzniku nadváhy.

Na konci dvanácti let sledování se ukázalo, že ženy, které se živily v první řadě potravinami bohatými na kalorie, ale chudými na živiny (potraviny rychlého občerstvení, sladkosti, rafinované potraviny atp.), tedy přijímaly v hojnosti tzv. „prázdné kalorie“, měly o 40 % vyšší riziko nadváhy oproti ženám, které jedly zdravou stravu, sestávající z hojnosti ovoce a zeleniny, nízkotučného mléka a dalších potravin s nízkým obsahem tuku a vysokým obsahem vlákniny.

U žen, které často držely diety, se projevily (podle očekávání) váhové výkyvy; současně ale i sklon k výslednému nabývání na váze. V USA trpí téměř čtvrtina dospělých lidí obezitou a více než polovina nadváhou.

Journal of the American Dietetic Association 2002;102:1240-1246

Počet přečtení: 3 023 Datum: 14. 5. 2007