Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

V čem spočívá přínos vitamínu D pro zdraví?

Vitamín D je zcela nepostradatelný pro metabolismus vápníku. Pokud je z nějakého důvodu zásobení vápníkem nízké, může vaše srdce začít fibrilovat anebo bušit nepravidelně, což je vlastně signál pro dodání vápníku. Vitamín D musí být tedy přítomen, aby mohl vápník z kostí přijít na pomoc vašemu srdci.
|
Typ článku: Rady lékaře

Bez dostatku vitamínu D je naše tělo vystaveno celé řadě problémů - od křivice u dětí přes osteomalacii (měknutí kostí) v dospělosti až po osteoporózu ve stáří.

Některé děti se rodí se znetvořeními, které jsou výsledkem nadměrných dávek syntetického vitamínu D2 podávaného během těhotenství. V přírodě je vitamín D vždy doprovázen vitamínem A. Vitamín D bez vitamínu A vede k nadbytku vápníku v krvi - dochází k vyplavování vápníku z kostí. Syntetický vitamín D2 tak může vyvolat toxické reakce, které jsou důsledkem toho, že není v přirozeném vztahu s dalšími potřebnými vitamíny. Syntetický vitamín D rovněž váže hořčík v mléku a tak jej činí nevyužitelným.

Člověk se může předávkovat vitamínem D, zvláště když jej užívá v syntetické podobě, která není vyrobena z oleje z rybích jater. Za takových podmínek není schopno tělo řádně využívat vápník. Odtud pocházejí poznatky o škodlivých účincích a jedovatosti vitamínu D.

Z knihy Gunthera B. Pauliena, Ph.D. „The Divine Philosophy and Science of Health and Healing".

Počet přečtení: 5358
Datum: 19. 4. 2011