Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Třezalka - proti špatné náladě

Přibližně patnáct procent populace zakusí někdy v průběhu svého života příznaky slabé až střední deprese, pět procent lidí pak bojuje dříve nebo později s těžkou depresí.
Rubrika: Bylinky
|
Typ článku: Články

Asi nejoblíbenější bylinkou pro ty, kteří se snaží nalézt od depresí úlevu, je třezalka, jež se v některých evropských zemích běžně předepisuje jako lék na mírné deprese dětí a dospívajících. Třezalka je vysoce ceněna kvůli svým sedativním účinkům; v porovnání s běžnými sedativy vykazuje relativně málo vedlejších účinků.

Třezalka je trvalka s jasně žlutými květy. Podél cest a na polích severní Ameriky a Evropy dorůstá do výšky až devadesáti centimetrů. Její latinské jméno (Hypericum), jež pochází z řeckých slov hyper (nad) a eikon (obraz), se vztahuje k tradici zavěšování rostlinky nad náboženskou ikonu v domě - jako ochrany proti zlu.

Analýza třiceti klinických studií na více než 5 000 pacientech ukázala, že výtažek z třezalky, podávaný po dobu jednoho až dvou měsíců, lze považovat za bezpečný a účinný přírodní léčebný prostředek, který se dá použít při léčbě mírné až středně těžké deprese a úzkostných stavů. Ti, kteří bylinku během sledování užívali, zaznamenali významné zlepšení některých parametrů, jako např. pocitů smutku, beznaděje, bezmoci či obav. Významně se zlepšovaly i spánkové poruchy.

Správné užívání

Sušená bylina obvykle sestává z vršků rostliny, nerozkvetlých poupat a horních listů. Má nasládlou aromatickou vůni a mírně nahořklou, trochu svíravou chuť.

K terapeutickým účelům lze podávat třikrát denně 300 mg kapsli, která obvykle obsahuje 0,3 % hypericinu. Běžně trvá tři až šest týdnů, než zaznamenáme terapeutické účinky.

Preventivní opatření

Třezalka je obvykle dobře tolerována a vykazuje velmi málo vedlejších účinků. Mezi ně patří zvedání žaludku, motání hlavy, únava, sucho v ústech a ztráta chuti k jídlu. (Oproti tomu až 50 procent pacientů užívajících tricyklická sedativa zakouší nepříjemné vedlejší účinky.)

Podávání vysokých dávek nebo dlouhodobé užívání zvyšuje v některých případech citlivost na sluneční svit, což může vést ke nenormálnímu spálení od sluníčka. Třezalka také spolupůsobí s jinými léky, neměla by se proto podávat s jinými sedativy. Těhotné nebo kojící ženy by ji neměly používat.

Závěr

Třezalku lze používat jako účinný prostředek při léčbě úzkostných stavů a mírné až střední deprese. Její účinnost a spolehlivost při dlouhodobém užívání není však v této chvíli známa.

Winston J. Craig, profesor výživy na Andrews University, Berrien Springs, Michigan

Počet přečtení: 7745
Datum: 12. 3. 2012