Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Sůl pro zdraví

Rčení „dobrého pomálu" platí o nejběžnější pochutině - soli kuchyňské (neboli chloridu sodném) víc než o kterékoli jiné složce naší stravy. Podle lékařů bychom měli dodat našemu organismu denně maximálně 3 až 5 gramů soli, tj. přibližně jednu čajovou lžičku, abychom nahradili její přirozený metabolický úbytek
|
Typ článku: Články

Tuto doporučenou dávku však česká populace překračuje v současnosti až trojnásobně! Solíme při vaření a na talíři ještě dosolujeme, „skrytou" sůl konzumujeme v masných výrobcích a uzeninách, v lahůdkách, sýrech, pečivu, instantních pokrmech, kořenících směsích, solených arašídech atd.

Nadměrná konzumace soli se spolu s dalšími faktory podílí na narušení sodíko-draslíkové rovnováhy v našem těle. Prvek draslík, který na normálních okolností působí se sodíkem v jemně vyváženém poměru 2 : 1, je při jejich součinnosti vytěsňován sodíkem z buněk a přes ledviny opouští tělo. Sodík, jenž ovládl pole, na sebe váže vodu a zadržuje ji v tkáních.

Následkem toho vznikají otoky, stoupá krevní tlak, ustaluje se na vysokých hodnotách a trvale zvýšený tlak - hypertenze - signalizuje vážné ohrožení srdce, mozku a ledvin. Jinými slovy - hrozí nám infarkt myokardu, mozkové příhody („mrtvice") a selhání ledvin.

Radikálně omezit solení či dodržovat „neslanou dietu" předepsanou lékařem při vysokém krevním tlaku a dalších závažných zdravotních potížích však pro mnohé pacienty představuje nadlidské odříkání. Pokrmy připravené bez použití soli jim připadají mdlé, fádní a nechutnají jim - jak to ostatně známe z pohádky Sůl nad zlato. Na slanou chuť, resp. na sůl totiž vzniká návyk, a zbavit se návyku ze dne na den je obtížné, ne-li nemožné.

Schůdným řešením je v této situaci používání solících směsí, které si při sníženém obsahu chloridu sodného zachovávají přirozenou slanou chuť. V zahraničí je produkuje řada firem a jsou běžně k dostání. U nás přichází v současné době na trh jako příslovečná první vlaštovka sůl Salka, vyvinutá ve spolupráci s lékaři a odborníky na výživu. Obsahuje vedle pouhých 60 % chloridu sodného také draslík ve formě chloridu draselného. Kvalitou Salka předčí srovnatelné zahraniční výrobky a její cena je přitom velmi příznivá. Salka je totiž určena nejen pro léčebné diety, ale především pro široké využití ve stravování zdravé populace: přecházet nemocem je přece mnohem snazší než je léčit!

Odborné posudky na Salku se shodují v závěru, že její používání místo běžné 100% kuchyňské soli může mít výrazně pozitivní vliv na zdravotní stav české populace, zejména co se týče snížení výskytu vysokého krevního tlaku a tím i řady tzv. civilizačních nemocí s ním souvisejících.

Marcela Šerá

Počet přečtení: 4623
Datum: 27. 9. 2012